Avrupa

Avrasya olarak bilinen eski dünya kıtasının batısındaki büyük yarımada olan Avrupa, Sami dillerde Erep (yahut Irib) Güneşin Battığı taraf anlamına gelir. Fenikelilerden Yunanlılara geçen bu ad, Yunanca'da Europa olmuş ve Ege Denizi'ne göre batıda bulunan ülkelere bu ad verilmiştir. Avrupa, Afrika'nın kuzeyinde, Asya'nın batısında ve Atlas Okyanusu'nun doğusundadır ve bir yarımadadır.

<b>Avrupa Kıtası</b>

Kıtalar içinde en küçük 2. kıtadır.
Avrupa Kıtası Kıtalar içinde en küçük 2. kıtadır.
Avrasya olarak bilinen eski dünya kıtasının batısındaki büyük yarımada olan Avrupa, Sami dillerde Erep (yahut Irib) Güneşin Battığı taraf anlamına gelir. Fenikelilerden Yunanlılara geçen bu ad, Yunanca'da Europa olmuş ve Ege Denizi'ne göre batıda bulunan ülkelere bu ad verilmiştir.

Kapladığı alan yönünden Okyanusya'dan sonra en küçük 2. kıta olan Avrupa; batıda Atlas Okyanusu, kuzeyde Kuzey Buz denizi ve Atlas Okyanusu, güneyde Akdeniz ve doğuda Asya kıtası ile çevrilidir. Avrupa kıtası güneyde Afrika kıtasına oldukça yaklaşır (Cebelitarık boğazı 14 km). Güneydoğuda ise Asya ile hemen hemen bitişir (İstanbul boğazı 0,7 km., Çanakkale boğazı 1,3 km.).

Avrupa'nın doğuda kesin bir sınırı bulunmamakla beraber, kuzeyden güneye Ural dağları, Ural nehri, Maniç çukuru, Karadeniz, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile Ege Denizinden geçecek hattı sınır kabul edebilir.

Avrupa'nın yüzölçümü 10.523.000 km2 dir. Bu ise yeryüzünün %5'i, karaların % 15'i Avrasya'nın 1/5'i demektir.

Avrupa, yaklaşık olarak harita üzerinde 35 ile 70 kuzey paralel daireleri ile 10 ile 60 doğu meridyenlerinin çerçevelediği bir üçgene benzer. Kıtada 0-4 saat dilimleri yer alır.

Avrupa'nın uç noktaları ise; kuzeyde Kuzey burnu (71° 10' kuzey enlemi), güneyde Mora'nın Matapan burnu (36° 23' kuzey enlemi), Batıda Rocca (Portekiz) burnu (9° 29' batı boylamı), doğuda Ural dağları (60° doğu boylama)'dır. Rocca burnu ile Ural dağları arasındaki uzunluk 5500 km, Kuzey burnu ile Matapan burnu arasındaki genişlik 3800 km'dir.

Öteden beri büyük krallık ve imparatorluklara beşiklik yapmış bu kıta, sanayi devriminden sonra da, gelişmişliğini korumuş ve diğer tüm kıtalara göre sanayileşmesini kısa sürede tamamlamıştır.

Avrupa'nın önemi, konumu, yüz ölçümü, doğal kaynakları, nüfusu ve fiziki özelliklerinden değil, sahip olduğu insan kaynağı ve onun niteliklerinden ileri gelmektedir. İyi eğitilmiş insanlardan oluşan nüfus, bilim ve teknolojide göstermiş olduğu ilerlemeler sayesinde, ekonomik yönden de gelişmiş ve yüksek bir hayat standardına ulaşmıştır. Doğal kaynakları az olan Avrupa, bu gelişmesini tamamen insan kaynağının yüksek niteliklerine borçludur. Günümüzde dünyanın en büyük güç odağı olan ABD'nin halkı da çok büyük oranda Avrupa kökenlidir. Ayrıca bilimsel ve teknolojik gelişmelerin kilometre taşları olan önemli buluşların çoğu da Avrupalılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Avrupa ülkelerinin her yönden birleşmesini amaçlayan ve bu yolda önemli aşamalar gerçekleştiren Avrupa Birliği, Avrupa'nın dünyadaki gücünü ve önemini daha da artırmaktadır.

<b>Avrupa ülkeleri</b>
Avrupa ülkeleri
1990 yılına kadar Avrupa'da birbirinden farklı siyasal ve ekonomik sistemler ve bunların temsilcilerinden oluşan bloklar mevcuttu. Bunlardan biri, şimdi de mevcut olan çok partili demokratik sistemi ve serbest pazar ekonomisini uygulayan Batı Bloku diğeri ise tek partili sosyalist siyasal sistemle sıkı bir devletçi ekonomiyi uygulayan Doğu Bloku'ydu. Ancak Doğu Bloku'nun lideri olan SSCB'nin ekonomik ve siyasal sisteminin iflas etmesiyle doğu bloku da çökmüştür. Eski Doğu Bloku ülkeleri, ekonomik ve siyasal sistem olarak Batı Blokuna yakınlaşma yolunda önemli adımlar atmışlardır. Çok partili demokratik sisteme ve serbest pazar ekonomisine geçiş yapmanın sancıları atlatılmak üzeredir. Avrupa Birliği'ne yapılan başvurular olumlu karşılanmış ve başvuran ülkeler ile AB arasında uyum çalışmaları sürdürülmektedir. Doğu Bloku'nun askeri örgütü olan COMECON da dağıtılmış ve eski doğu bloku ülkeleri, Batı Avrupa'nın askeri örgütü olan NATO'ya girmek için başvuruda bulunmuşlar ve bu konuda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Böylece Avrupa'da 1990 öncesinin askeri, ekonomik ve siyasi kutuplaşması önemli ölçüde ortadan kalkmıştır.

Avrupa ülkeleri coğrafi konumları, yani bulundukları yer ve ekonomik gelişmişlik açıdan; Batı Avrupa ülkeleri, Kuzey Avrupa Ülkeleri (İskandinavya ve Baltık ülkeleri), Akdeniz ülkeleri, Orta Avrupa ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri ve Balkan Ülkeleri gibi guruplara ayrılmaktadır.

Avrupa'nın genel coğrafi özelliklen maddeler halinde şöyledir; 1- Avrupa bir inkılaplar ülkesidir. Özellikle demokrasi, sanayi ve bilimsel açıdan dünyayı etkileyen inkılapları gerçekleştirmiştir.

2- Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir kıtadır. Hayat seviyesi yüksektir. Nüfus artışı çok azdır. Hatta bazı ülkelerde nüfus azalması vardır.

3- Avrupa, dünyada ihracat ve ithalatta önde gelen kıtadır. Dünyada üretilen sanayi ürünlerinin üçte biri bu kıtaya aittir.

4- Sanayileşmiş ülkelerin toplandığı bir kıtadır. Birleşik Krallık (İngiltere), Fransa, İtalya ve Almanya sanayileşme açısından çok ileri durumdadır.

5- Çeşitli milletlere mensup insanların yaşadığı Avrupa'da 20'den fazla devlet vardır. Komşu ülkeler arasında dil ve ekonomik açıdan önemli farklar bulunur.

Avrupa ekonomisiAvrupa kıtası
Avrupa kıtası
Avrupa ekonomisi, 50 farklı devlet içinde 710 milyondan fazla kişiyi kapsar. Benzer diğer kıtalar, Avrupa devletlerinin farklı zenginlikleri, en fakirlerinin diğer kıtalardaki en fakir devletlerin yaşam standartlarından ve GSYİH koşullarından çok üstünde olmasına rağmen. Zenginlikler farkı en kabaca Avrupa boyunca batı-doğu bölümünde görülebilir. Batı Avrupa ülkelerinin hepsi yüksek GSYİH ve yaşam standartlarına sahipken Avrupa ekonomilerinin pek çoğu hala eski Yugoslavya ve çöken Sovyetler Birliği'inden hasıl olmaktadır. Buradaki Avrupa sözcüğü Avrupa ekonomisi sınırlarını Asya'da Kıbrıs sınırı olarak içerir.

Kıta olarak Avrupa dünyada en büyük ekonomiye sahiptir. Avrupa'nın en geniş ulusal ekonomisi Almanya olup, nominal GSYİH sıralamasında dünyada 3.ncü sırada, satın alma gücü paritesi'ne (SAGP) göre beşinci sıradadır. Avrupa'nın ikincisi Birleşik Krallık olup, nominal GSYİH'de dünya üçüncüsü ve SAGP'de altıncıdır. Avrupa Birliği dünyanın en geniş (IMF ve Dünya Bankası'na göre 2005) veya ikinci en geniş ekonomisidir.

Avrupa ile ilgili bilgiler

Haritası

Avrupa koordinatları: 49.382373, 14.853516

Diğer anlamları

avrupa

Türkçe avrupa kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Europe
adj. European, of European origin, of or pertaining to Europe
pref. Euro

avrupa

Türkçe avrupa kelimesinin Fransızca karşılığı.
l'Europe

avrupa

Türkçe avrupa kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Abendland, Okzident
npr. Europa

avrupa

Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  fatsa''nın en büyük kasabalarından yalıköy haritada yok

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  tatvan''da nemrut krater gölünü gördünüz mü

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bitlis tatvan''a bağlı ÇALIDÜZÜ köyü haritada yok

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  samsunun havza ilçesi haritada yok.bu şehir tarihiyle çok öenemlidir.atatürt kurtuluş savaşı döneminde burda bi dönem klamıştır ve izmirin işgaline ilk tepkiyi gösteren ve sokaklara dökülen havza halkıdır.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  çerkezköy ile silivri arasında büyükçavuşlu beldesi var beycelerden de büyük ayrıca oraya yakın ama haritada gözükmüyor

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  BEN MARMARA ÜNİVERSİTESİNDENİM, ÜNİ ARAŞTIRMALARI İÇİN JEOLOJİ HARİTASİ KOYSANIZ İYİ OLUR...TESEKKÜR EDERİM

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bizim sokak gözükmüyor ya. istanbul gaziosmanpaşa karlıtepe yaylabaşı sokak. koysanıza kardeşim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bu kadar güzel hazırlanmış bir siteye yazılan yorumlara bak utanç verici. Saygısız ve terbiyezsizce yorum yazanlara sesleniyorum kendinizden utanın, bu sizin görgünüzü ve kültür düzeyinizi gösteriyor aslında.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  HARİTA GÜZEL OLMUŞTA KUZEY KIBRISTÜRK CUMHURİYETİ DE YAZILSAYDI DAHA İYİ OLURDU

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ama kktc ab nce tanınmıyor bilmem farkında mısın

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Bu güzel hizmet için teşekkür ederim. Oldukça sık yararlanıyorum.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ya güzel olmuşta bide avrupa haritasında türklerin yaşadıkları yerleride bi koyun be ama yinede teşekkür ederim.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bartınının çileği meşurdur.bide turisttiktir.çok güzel bir şehirdir.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  kardeşim ne bu ya o yok bu yok ne varsa o dur iş te

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  coq tsk ederm işime yaradı ama bazı seler eksık onlarıda tamamlarsanız harıka olurrrr tbrklerrr =) znppp@

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Avrupa
Avrupa