1997

1997 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

Bu makalenin ilgili olduğu konu başlıkları: 1997, 10 şubat, 12 aralık, 12 mart, 12 temmuz, 13 aralık, 14 ağustos, 14 ekim, 14 mayıs, 14 şubat, 15 mayıs


Olaylar

Dünya'da Olup BitenlerTürkiye'de olup bitenler

 • 6 Ocak - Özdemir Sabancı suikastinin sanığı DHKP/C üyesi Mustafa Duyar, Suriye’nin Başkenti Şam’daki Türk Büyükelçiliğine teslim oldu.
 • 6 Ocak - 5.000.000 TL'lik banknotlar tedavüle çıkarıldı
 • 15 Ocak - İsrail ile Filistin yönetimi arasında "Sivil güçlerin ve sorumluluklarının Filistin tarafına devrini içeren protokol" (El Halil'in yeniden konuşlandırılmasına ilişkin) imzalandı.
 • 30 Ocak - Sincan'ın RP'li Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Kudüs'ü anma toplantısı düzenledi. Gecede intifada hareketini canlandıran bir oyun sergilendi ve gösterinin yapıldığı çadırda, Hizbullah ve Hamas örgütlerinin liderlerinin posterleri asıldı.
 • 1 Şubat - Susurluk Skandalı'nın aydınlatılması için, saat 21.00’de yapılan ‘Sürekli Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık’ eylemi başlatıldı.
 • 10 Şubat - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Rusya’yı uyararak,Rumlara satılması planlanan S-300 füzelerinin satış kararının gözden geçirilmesini istedi.
 • 28 Şubat - Tarihi MGK toplantısı yapıldı. Daha sonradan askerler tarafından postmodern darbe olarak nitelendirilecek olan bu toplantıda askeri kanat,Hükümete ve özellikle Başbakan Necmettin Erbakan olmak üzere RP'lilere sert uyarılarda bulundular.
 • 19 Mart - Anayasa Mahkemesi, Diriliş Partisi’ni kapattı.
 • 3 Mayıs - Dublin'de düzenlenen 42 inci Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden Şebnem Paker ve Grup Etnic, Dinle şarkısı ile 121 puanla yarışmayı 3. sırada bitirdi.
 • 14 Mayıs - Kadınların, eşinin soyadı ile birlikte kızlık soyadını da kullanmalarını sağlayan yasa TBMM'de kabul edildi.
 • 15 Mayıs - TSK, 50.000 kişilik bir kuvvet ile Irak’a sınır ötesi bir operasyon başlattı.
 • 19 Mayıs Zülfü Livaneli'nin Ankara Hipodrom'unda verdiği konsere tam 525 bin kişi katıldı konser Türkiye'de demokrasi isteyen insanların çığlığına dönüştü.
 • 21 Mayıs - Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, makamında düzenlediği bir basın toplantısında, hakkında, ‘Ülkeyi iç savaşa sürüklediğini’ belirterek Anayasa Mahkemesi’nde Refah Partisi için açtığı kapatma davasının iddianamesini okudu.
 • 18 Haziran - Ortağı DYP ile yaptığı anlaşma uyarınca, birer yıl münavemeli Başbakanlık yapacak olan RP Lideri Necmettin Erbakan , Başbakanlığı DYP Lideri Tansu Çiller’e bırakmak için istifa etti.
 • 22 Haziran - Türk popçu Candan Erçetin'in 2.stüdyo albümü Çapkın piyasaya girdi.
 • 12 Temmuz - Mesut Yılmaz başkanğında kurulan 55. Hükümet 256 red oyuna karşılık 281 oyla TBMM'den güvenoyu aldı.
 • 16 Temmuz - Genelkurmay Askeri Savcılığı, Tansu Çiller’in ‘CIA hesabına casusluk yaptığı’ iddialarıyla ilgili olarak soruşturma açtı.
 • 14 Ağustos - 8 yıllık kesintisiz eğitim kanunu TBMM’de kabul edildi. Bu kanunla Meslek Liselerinin ortaokul bölümleri kapatıldı.
 • 17 Ağustos - Erciyes Gazetesi, Hasan Sami Bolak tarafından Kayseri'de yayın hayatına başladı.
 • 9 Eylül - 20000 TL’lik banknotlar tedavülden kalktı.
 • 25 Eylül - Türk Silahlı Kuvvetleri, 15.000 kişilik bir kuvvetle, Irak’a sınır ötesi operasyona başladı.
 • 14 Ekim - İstanbul’da, önceki gece başlayan sağanak yağmur, şehri felç etti. Alçak bölgelerdeki yüzlerce ev ve işyerini su bastı, 7 kişi hayatını kaybetti.
 • 24 Ekim - Konya - Ereğli Karayolunda Karapınar yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 48 kişi yanarak can verdi.Ölenlerin çoğu Erciyes ve Niğde Üniversitelerinde okuyan öğrencilerdi.Kayseri İpek Turizme ait O403 Mercedes marka otobüs karşı yönden gelen tankerle çarpışmıştı.Konya yönünden gelen tankerde iki kişi vardı ve tankerin iki şeritli yolda sol şeritten geldiği ve şoförünün uyuduğu belirtildi. Otobüs şoförününde yorgun ve uykusuz olduğu öğrenildi.
 • 30 Kasım - Genel Nüfus Sayımı yapıldı.Türkiye'nin nüfusu 62,865,574 kişi olarak tespit edildi.
 • 12 Aralık - Recep Tayyip Erdoğan davet üzerine gittiği Siirt’te, miting sırasında Ziya Gökalp'in 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duası'nın değiştirilmiş bir versiyonu ile; orduyu öven dizeyi söylemeden yerine "Minareler süngü/ Kubbeler miğfer/ Camiler kışlamız/ Müminler asker," mısralarını eklediği için Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu Türk Ceza Kanunu’nun 312/2 maddesinden “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı bu cezasını 24 Temmuz 1999 günü tamamladı.
 • 13 Aralık - Avrupa Birliği’ne üye 15 ülkenin liderlerinin katıldığı Lüksemburg Zirvesi’nde, Türkiye’nin üyeliğe adaylık talebi reddedildi.
 • 28 Aralık - Ankara Metrosu açıldı.


DoğumlarÖlümler

Şubat

Mart

NisanMayıs

TemmuzAğustosEylülKasımAralık


İlgili konuları ara

10 şubat 12 aralık 12 mart 12 temmuz 13 aralık 14 ağustos 14 ekim 14 mayıs 14 şubat 15 mayıs
...

Okuma Önerileri

Alişan
3 yıl önce

Alişan Bingöllü bir ailenin çocuğu olarak 19 Haziran 1976'da İstanbul Kasımpaşa'da dünyaya geldi. Müzik piyasasına atılana kadar adı Serk

Alişan, Alişan
Haberci
1 yıl önce

Haberci (muhabir), haber ve röportaj getiren gazeteci. Haberci (belgesel), Coşkun Aral'ın hazırladığı belgesel dizi.

Haberci, A.B.D., ATV, Afganistan, Amerika, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Batı Afrika, Borneo, Brezilya
Accept
3 yıl önce

Accept 1970 lerin başında Udo Dirkschneider tarafından kurulmuş , Solingen'li Alman heavy metal grubudur.Power metal ve speed metalin vaftiz babas

Accept, 1970, Accept (album), Alman, Almanya, Amerika, Asya, Avrupa, Bulgaristan, Dieter Dierks, Heavy Metal
Agrigento
2 yıl önce

Agrigento (Sicilya lehcesi: ''Girgenti'', Antik Yunanca: ''Akragas'', Latince: ''Agrigentum'', Arapca: ''Kerkent''), İtalya'da guneybatı Sicilya Ö

Anatolia
3 yıl önce

Anatolia (albüm), Türkiye'de Pentagram olarak bilinen Mezarkabul adlı grubun 1997 yılında piyasaya sürdüğü müzik albümü. Anatolia (şarkı

Anatolia, 1997, Anadolu, Anatolia (albüm), Pentagram (grup), Türkiye, Anlam ayrım
Anguilla
2 yıl önce

Anguilla, veya Yılan Adası, Karayip Denizi'nde, İngilizlerin St. Kitts'den kolonize ettikleri Leeward Adalarının en kuzeyinde yer alan adadır.

Anguilla, ABD, ABD Virgin Adaları, Antigua ve Barbuda, Aruba, Bahama, Barbados, Belize, Bermuda (ülke), Birleşik Krallık Virgin Adaları, Cayman Adaları
Katana
2 yıl önce

Katana (刀) ya da Taçi'nin kullanımını takiben 1400'lerden sonraki ismiyle 大刀 dayito, tek-yönlü, uzun Japon kılıcı. Çoğu Japon, katana

Katana, 1400, 1853, 1876, 1891, 1934, 1953, 1958, ABD, Avrupa, Aşikaga Yoşiteru
Pilav
2 yıl önce

Pilav, pirinç, bulgur gibi taneli bitkilerin veya şehriye, kuskus gibi makarna türlerinin suda pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Birçok çeş

Pilav, 1966, Bulgur, Japonya, Makarna, Pirinç, Su, Wikimedia Commons, Yemek, Çin, İran
Musakka
3 yıl önce

Musakka (Arapça: مسقعة ''musaqqaa'', "sulanmış") Türk mutfağının belli başlı sebze yemeklerinden biridir. Aynı zamanda birçok Orta Do

Turancılık
1 yıl önce

Turancılık veya Turancılık, tüm Ural-Altay kavimlerinin birliğini savunan siyasi görüş. Finliler, Macarlar, Estonlar, Rusya içindeki Fin-Ugo

Türkçülük, Alparslan Türkeş, Altay, Azerbaycan, Barış, Başkurdistan, Dağıstan, Doğu Türkistan, Enver Paşa, Gagauzya, Grigoriy Gurkin
...

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.