Michael Stuart Brown

bilimadamı_bilgi_kutusu

Michael Stuart Brown, Michael Brown, 13 Nisan, 1941, 1985, ABD, Amerikan, Andrew Victor Schally, Biyolog, Christiane Nüsslein-Volhard, Joseph Goldstein
bilimadamı_bilgi_kutusu | isim = Michael Stuart Brown | resim_adı = | resim_başlığı = | doğum_tarihi = 13 Nisan1941 | doğum_yeri = Brooklyn, New York / ABD | ölüm_tarihi = | ölüm_yeri = | milliyeti = Amerikan | branşı = Biyolog | önemli_başarıları = | doktora_hocası = | ödüller = 1985 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü

Michael Stuart Brown (doğum 13 Nisan1941) bir Amerikalı genetikçidir. Joseph L. Goldstein ile beraber kolesterol metabolizmasının denetlemesinin keşfi için 1985`te Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü`nü kazanmıştır.

Biyografi

Michael Brown Pennsylvannia Üniversitesi`nden 1962`de lisans derecesi ile ve Pennsylvania Tıp Fakültesi`nden 1966`da tıp doktoru olarak mezun olmuştur. Dallas`ta Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi`ne (bugünkü adıyla Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi`ne) geçmiş ve oradaki çalışma arkadaşı Joseph L. Goldstein ile kolesterol metabolizmasını araştırmaya başlamıştır. Brown ve Goldstein, insan hücrelerinde bulunan LDL reseptörlerinin kandaki kolesterolu topladığını keşfettiler. Familyal hyperkolesterolemi hastalığında yeterli LDL reseptörü olmamasıyla ilişkilidir ve hastalar kolesterolle ilişkili önemli sorunlara sahiptir. Çalışmaları ile hem bu hastalığın altında yatan patolojiyi çözebilmişler, hem de hücre biyolojisinde önemli bir yeri olan reseptör eşlikli endositoz olgusunu ortaya çıkarmışlardır.

Bu keşifleri statin ilaçlarının geliştirilmesini sağlamıştır. Bu kolesterol-düşürücü ilaçlar ABD`de en çok kullanılan ilaçlar grubudur. Bu ilaçlar sayesinde dünyanın her tarafında pekçok insanın kalp krizi ve inme riski azalmaktadır. Bu önemli buluşların ardından Bown ve Goldstein`in ekibi proteinlerin lipit modifikasyonunun (protein prenilasyonunun) kanserdeki rolünü çözdüler.

1984`te Brown, (Goldstein ile beraber) Columbia Universitesi`nden Louisa Gross Horwitz Ödülü`nü kazandı. 1988`de Brown ABD Milli Bilim Madalyası`nı kazandı, tıp dünyasına olan katkılarından dolayı.

1993`te yanlarında doktora üstü eğitim görmekte olan Xiaodong Wang ve Michael Briggs, sterol düzenleyici elemana bağlanan proteinleri (İngilizce ``sterol regulatory element binding proteins``; SREBP) saflaştırdılar. 1993`ten beri Dr. Goldstein, Dr. Brown ve çalışma arkadaşları, hücrelerin değişen şartlarda yağ ve kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmalarını sağlayan SREBP`nin beklenmedik derecede karmaşık mekanizması üzerinde çalışmaktalar. Dr. Brown "Regental Professor" ünvanına, "W. A. (Monty) Moncrief Kolesterol ve Ateroskleroz Araştırma kürsüsü" ve "Paul J. Thomas Chair Tıp Kürsüsü" makamlarına sahiptir. Bilim politikası konusunda ABD çapında görevlere sıklıkla aday gösterilmesine rağmen, Dr. Goldstein, arkadaşı Michael Brown gibi, araştırma ile uğraşmaya devam etmeyi tercih etmektedir. Beraberce bir düzne doktora ve doktora sonrası öğrenciden oluşan bir araştırma ekibini idare etmektedirler. İkisi, bilimsel literatürde yayınlarına en fazla referans verilen bilim adamları arasındadır.

LinklerKaynakça

reflist

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü Kazananlar 1976-2000

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

michael brown 13 nisan 1941 1985 abd amerikan andrew victor schally biyolog christiane nüsslein-volhard joseph goldstein
...

Okuma Önerileri

...

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.