Mani (islam)

Allah'ın adları (Arapça:اَلأَسْماَءُ الْحُسْنَى, ''El Esmâ ül Hüsnâ'' / Güzel İsimler), İslam dini terimi. Allah'ı anmak için kullanılan isimlere

Allah'ın adları (Arapça:اَلأَسْماَءُ الْحُسْنَى, El Esma ül Hüsna / Güzel İsimler), İslam dini terimi. Allah'ı anmak için kullanılan isimlere verilen genel addır. Allah, İslam dinindeki ilah için kullanılan ana isimdir ve bu ismin Allah'ın tüm sıfatlarını beraberinde bulundurduğuna inanılır. Allah'ın 99 adı adıyla anılan 99 ismi ise İslam literatüründe önemli bir yer edinmiş Allah'ın 99 adet ismini anmak için kullanılan isimdir.

Allah'ın isimlerinin genel olarak kaynağı Kur'an'dır ve Kur'an'da Allah'ın isimlerine ve O'nun anılışına dair çeşitli ayetler bulunmaktadır (İsra suresi 110. ayet gibi). Âraf Suresi 180. ayet şöyledir:

وَلِلَّهِ الأَسْمَاءُ الْحُسْنَى فَادْعُوه ُُ بِهَا وَذَرُوا الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَائِه سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

"Va Lillahi Al-'Asmā'u Al-Ĥusná Fād`ūhu Bihā Va Dharū Al-Ladhīna Yulĥidūna Fī 'Asmā'ihi Sayujzawna Mā Kānū Ya`malūna"

"En güzel isimler Allah'ındır. O'na o güzel isimleriyle dua edin. Ve O'nun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları bırakın, onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır."

Allah'ın, Kur'an'da ayrıca 20 kadar da sıfatı vardır. Ayrıca bunlara ek olarak bu adların ve sıfatların türevleri de vardır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mani (islam)
Mani (islam)