Yasemin Alptekin

Yasemin Alptekin (d. 11 Ocak 1954) Türk eğitimci akademisyen, çevirmen ve dil bilimcisi.

{{Biyografi bilgi kutusu |kişi_adı=Yasemin Alptekin |resim_adı=YaseminAlptekin.JPG |resim_başlığı= Türk eğitimci |doğum_tarihi=11 Ocak 1954 |doğum_yeri=Fatih, İstanbul |ölüm_tarihi= |ölüm_yeri= }}

Yasemin Alptekin (d. 11 Ocak 1954) Türk eğitimci akademisyen, çevirmen ve dil bilimcisi.

Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi`ni bitirdikten sonra ABD`ye giderek Indiana Üniversitesi`nden Öğretim Sistemleri Teknolojisi dalında lisansüstü derecesini aldı. Indiana Üniversitesi Eğitim Araştırmaları Merkezi`nde Japon Eğitimi ile ilgili proje çalışmaları yaptı. Daha sonra Ohio Eyalet Üniversitesi`nde Global Eğitim konusunda doktorasını tamamladı. Ohio Eyalet ve Arizona Eyalet Üniversitelerinde ders verdi. 1999-2004 yılları arasında Bilkent Üniversitesi`nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü`nde Amerikan kültürü ve küreselleşme konulu dersler verdi. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla eğitim projeleri yürüttü. Akademik çalışmalarını 2004 yılında geldiği İstanbul Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi`nde sürdürmektedir. Halen bu üniversitede Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanlığı`nı yürütüyor. İngilizceden Türkçeye çevirileri, dil öğretimi ve Eğitim Bilimleri konusunda akademik çalışmaları vardır. Biri kız biri erkek iki çocuk annesidir. İleri düzeyde İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir.

Kitap çevirileri

Doris Lessing`in `9 African Stories` adlı kitabını Afrika Hikayeleri adı altında Kaynak Yayınları`ndan 1984 yılında aslı İngilizceden çevirmiştir.

Eğitim Programları

Projeleri

Linkler


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.