--}}

Fatih, İstanbul

Fatih, İstanbul tarihi yarımadadaki en eski ilçedir. İsmini Fatih Sultan Mehmet`ten alır.

{{İlçe bilgi kutusu |İl=İstanbul |Yüzölçümü=13 |Nüfus=407.991 |Yoğunluk=31383,92 |Enlem=41° 1` 21K |Boylam=28° 56` 27D |Rakım= |Başkan=Mustafa Demir }} Fatih, İstanbul tarihi yarımadadaki en eski ilçedir. İsmini Fatih Sultan Mehmet`ten alır. Fatih, İstanbul`un Fethinden sonra hızlı bir şekilde klasik Türk şehri haline dönüştürülmüştür. Fatih`in, camileriyle, türbeleriyle mistik bir havası vardır. Şu anda da hala İstanbul`un en muhafezakar semti durumundadır. Fakat git gide bu sosyal yapı daha kozmopolit bir hal almaktadır.

Buradaki en önemli anıtsal yapı olan Fatih Camii yine Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Fatih camii bu bölgedeki en fazla ziyaret edilen cami durumundadır.Fatih Camii`nin Osmanlı Tarihi açısından bir diğer önemi de açılan ilk medreselerin bu camiinin bünyesinde olmasıdır. Şu anda hala bu medreseler üniversite öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Hıristiyan alemi için önem taşıyan Ayasofya Camii de Fatih ilçesi sınırları içindedir. Bu cami önceleri oniki havariye adanmış dönemin en önemli kiliselerinden biridir. Tarihi değere sahip Zeyrek Camii de yine kiliseden camiye çevrilmiştir. İskender Paşa Camii, Hırka-i Şerif Camii, Vefa Camii yine bölgedeki en önemli anıtsal yapılardır.

Fatih`i Beyazıt`a bağlayan ana cadde olan Fevzi Paşa Caddesi Roma döneminden beri aynı işlevini sürdürmektedir. Yine çok önemli bir yapı olan tarihi su kemeri aynı bölgede bulunmaktadır.

Fatih semti oldukça yüksek bir yerde kurulmuştur. Çeşitli manzara noktalarından Haliç ve İstanbul Boğazı rahatlıkla izlenebilir.Fatih ilçesi kuzeyde Eyüp ve Haliç, doğuda Eminönü, batıda Zeytinburnu, güneyde de Marmara Denizi ile çevrelidir.İlçenin tümü İstanbul kentinin tarihsel çekirdeği olan suriçinde yer alır.Fatih Belediyesi 1984`e değin İstanbul Belediyesi`ne bağlı bir şubeyken,yapılan bir düzenlemeyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı bir ilçe belediyesi durumuna getirilmiştir.Köy yerleşimi olmayan ilçede 69 mahalle vardır

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Fatih, İstanbul
Fatih, İstanbul