--}}

Selanik

Selanik Yunanistan'ın ikinci büyük şehridir. Selanik'in nüfusu 800.764 yakındır ve coğrafî koordinatları 40°38′kuzey enlemi ve 22°58′doğu boylamındadır. Önemli turistik ziyaret yerleri Beyaz Kule ve Arkeoloji Müzesi'dir.

<b>Selanik</b>

Beyaz Kule
Selanik Beyaz Kule
Selanik (Θεσσαλονίκη-Thessaloniki) Yunanistan'ın ikinci büyük şehr ve Yunan Makedonya bölgesinin başşehridir. Yunanistanda Ege denizinin meydana getirdiği Selanik körfezinde bulunan bir şehir. Türkiye'de Selanik olarak bilinir. Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881'de doğduğu şehirdir. Jöntürk hareketi de büyük ölçüde bu şehirde gelişmiştir. 1912'de Balkan savaşları sonunda şehir Yunanistan yönetimine geçmiştir. 1924 nüfus mübadelesi sonunda pek çok Anadolu'lu Rum göçmen bu şehre yerleşmiştir. Nüfusu 1,000,000 civarındadır ve coğrafi koordinatları 40°38′ N 22°58′ E'dır. En önemli turist ziyaret yerleri Beyaz Kule ve Arkeoloji Müzesi'dir. Sahil şeridinin İzmir'i andırdığı söylenir.

Selanik 1997'de Avrupa kültür başkenti seçilmiştir.

Tarihi

Kent M.Ö. 315 yılında Makedonya kralı Cassander tarafından bugünkü Thermi'de kurulmuştur. XV. yüzyılın ilk yarısında, Murat II. zamanında kesin olarak Osmanlı ülkesine katılmış, 1912 yılındaki Balkan Savaşına kadar bir Türk şehri kalmıştır. Bu tarihten sonra, Yunanistanın önemli şehirlerinden biri olmuştur. Çeşitli tarihi yapılar, Türk mahalleleri ile, uzun yıllar bir Türk şehri olmanın bütün özelliklerini taşıyan Balkan şehirlerinden biridir. Selanik, birçok Türk büyüklerinin olduğu gibi, Büyük Atatürkün de doğmuş olduğu bir şehirdir.

Osmanlı dönemi

Selanik 1430 tarihinde padişah II. Murat'ın yönettiği bir Osmanlı ordusu tarafından fethedildi. 15. yüzyıl boyunca kente Anadolu'dan getirilen çok sayıda Türk yerleşti. 1492 yılında Osmanlılar İspanya'dan kovulan Sefardi Yahudilere kapılarını açtıklarında Selanik Yahudilerin yerleşmek için en fazla tercih ettikleri şehir oldu. Selanik 500 yıla yakın bir süre boyunca bir Osmanlı şehri olarak kaldı. Çeşit çeşit Hristiyan, Yahudi ve Müslüman toplumların hep birlikte uyum içinde yaşadığı önemli bir kültür ve ekonomi merkezi haline geldi.1800'lü yılların sonlarına doğru Selanik'te 90.000 Yahudi, 30.000 Yunan ve 10.000 Türk yaşamaktaydı.

17. yüzyılda Sabetay Sevi tarafında başlatılan Sabetayizm hareketi Selanik'teki Yahudiler arasında çok rağbet buldu. Sabetay Sevi'yi izleyerek Müslüman olan Yahudiler Selanik'te Osmanlı Devleti'nin yenileşme çabalarına büyük katkılarda bulundular. Jöntürk hareketi büyük ölçüde Selanik'te gelişti. Osmanlı padişahı II. Abdülhamit tahttan indirildikten sonra 1909 yılında Selanik'e sürgüne gönderildi. Fakat 3 yıl sonra Selanik Yunanlıların eline geçince İstanbul'a geri gönderilmek zorunda kaldı.

Yunanistan dönemiSelanik'in konumu
Selanik'in konumu
1912'de Balkan Savaşları sonunda şehir Yunanistan yönetimine geçti. Osmanlı orduları, şehri Yunan çetelerine savaşmadan, ancak şehirdeki Türklerin can güvenliğinin sağlanması koşuluyla bıraktılar. Osmanlı Ordusu'nun Selanik'te bulunan kuvvetleri de silahlarını Yunan çetelerine teslim ettiler. Ancak Yunan çeteleri şehri teslim aldıkları günün gecesi kentte yaşayan pekçok Türkü, aralarında Osmanlı askerleri de bulunmak üzere katletmişlerdir. Şehrin simgesi olan Osmanlıların inşa ettiği Beyaz Kule sembolik bir vaftiz işleminden geçerek beyaza boyandı. O günden beri Beyaz Kule adıyla anılan bu yapının beyaz boyaları zamanla aşınıma uğradı ve eski rengini tekrar kazandı.

1917 yılında çıkan büyük bir yangın şehrin Türk bölgesini neredeyse tamamen yok etti. 1924 nüfus mübadelesi sonunda şehirde geride kalan bütün Türkler Türkiye'ye göç etmek zorunda bırakıldı ve Anadolu'dan gelen Rum göçmenler giden Türklerin yerini aldı. Kısa bir süre içinde şehrin nüfus yapısı tamamen değişti. Yunanlılar Selanik'te azınlıktayken kısa bir süre içinde ezici bir çoğunluk haline geldiler. Böylece Selanik'in Osmanlı-Türk kültüründe oynadığı rol son bulmuş oldu. Atatürk 10. Yıl Nutku'nda "Keşke Selanik'i de misak-ı milli sınırları içerisine alabilseydik" diyerek kentin Türkler için önemini vurgulamıştır.

Kısa bir süre içinde camilerin minareleri yıkıldı. Bazı cami ve sinagoglar kiliseye çevrildi. Eski Osmanlı evleri bakımsızlıktan yok oldu. Kentin geçmişiyle bağlantısı kesilerek modern(!) bir Avrupa şehri haline getirildi.

İklim

Selanik Akdeniz İklimine sahiptir. Şehrin kuzeyi Balkan iklimi etkisi altında kaldığı için kışlar daha soğuk geçer.

Kaynak

Bu sayfa hazırlanırken Vikipedi sitesinden yararlanılmıştır.

Haritası

selanik koordinatları: 40.625034, 22.972547

Diğer anlamları

selanik

daha çok atkı, bere örmekte kullanılan bir örgü türü.

selanik

Türkçe selanik kelimesinin Almanca karşılığı.
Saloniki

selanik

Atkı, hırka vb.nde kullanılan bir tür örgü biçimi.


İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Bu "Selanik" haritadaki isimler neden türkçe değil,haritadaki yer isimlerini nasıl anlayacağız ?

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  valla performans ödevimdi 8 e geçtim çok işime yaradı tşk :))))

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  benim selanikle ilgili bir slayt yapmam lazım ödevde amam haritada araştırma yapmam için önce bu yazıları okuyabilmem lazım değilmi

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  şebinkarahisar kayadibi köyüne iskan edilen kayalar göçmeni varmı

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Arkadaşlar Mustafa Kemal'in hayatı hakkında araştırma yapıyordum ve buraya rast geldim. Bakıyorum neredeyse Atatürk ile soydaş diyebileceğim insanlar var burada. Belkide kimisi Baba tarafından akraba Atatürk ile belkide kimisi anne tarafından. Biliyorsunuz Atatürk'ün annesi Langaza vilayetinde dünya ya gelmiş. Zübeyde Hanım'ın soyu Karaman iline kadar uzanıyor. Zübeyde Hanım'ın ailesi Faith Sultan Mehmed zamanında göç ettirilmiş sülalelerden. Hacı Sofi ailesinden eski Türkmen ailelerinden. Yakınlık kurmak isteyen olursa bunuda belirtmiş olayım.

  Mustafa Kemal'in babası Ali Rıza Bey'de keza aynı şekilde eski Türkmen ailelerinden. 1830'lu yıllarda bölgeyi yani Selanik ve civarının Türkleştirilmesi amacıyla göç ettirilmiş ailelerden bir tahanesi. Kocacık Yörükleri olarakta bilinir. Kocacık yörükleri Kızıloğuz Türkmenlerine dayanan çok uzun ve geniş bir soy ağacına sahiptir. Köken itibariyle Orta Asya'da son bulmaktadır.

  Soyu hakkında bilgi edinmek arkadaşlara ufak bir hatırlatmada bulundum sadece bu husus her ne kadar üzerine pek eğilmesekte önemli ve zamanın en keyifli harcanabileceği bir mevzu olduğuna inanıyorum.

  Sağlıcakla

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  merhaba arkadaslar bnm de atalarım demirhisar selanik koyunden mersine goçmüşler bu konularda bana yani demirhisar hakkında ve mubadele donemi hakkkında bana bilgi verecek biri olursa cok minnettar kalırım

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  şebinkarahisarda yaşayan kayalar göçmeni varmı

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dedemler borizerden gelme bilgi varsa paylaşalım fikret_gulce@hotmail.com

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  langazalı muslihittin ünaş hakkında bilgi arıyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Benimde dedemler Selanik serez demirhisar dan mübadele zamanı Bilecik''e gelmişler.. Çok merak ediyorum oraları ... Gitmesek görmesek de oraları hala bizim bir parçamızdır.. Yüce Atam''ın ömrü vefa etseydi belkide Oralar hala Türk toprağı olarak kalabilirdi.Kısmet değilmiş.. Tüm demirhisarlı hemşerilerime sevgi ve selamlar..

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dedem hüseyin tuncer 1891 kızanlık doğumlu olup genç yaşında buradan ayrılıp bursaya yerleşmiş 1965 yılında vefat etti.baba adı ismail ana adı hatice dir akrabaları arıyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik atatürkün doduğu yer olduğu için ozaman türk toprağıdır

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Türkiyeden göçe zorlanan lar karaman türkleriymiş(ortodosk)Hepside giderken çok üzülmüşler. Yunanistanda bunları dışlanmış uzun süre uyum saylıyamamışlar.bunları asimile etmişler nezih

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Allah razı olsun. çok işime yaradı

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  mrb bu gün 8.sınıfa yeni başladım inkilap tarihi ve ataturkculuk dersine hazırlık yapıyorum yarın bu sorular sorulacak.çok tşklr.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  çok saolun yha allah razı olsun 8.sınıfa geçtim sordular walla çok işime yaradı

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik viliş köyünü duyan bilen varmı

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben de dedemin anlattığı zeleniş köyünü ,zazere çiftliğini bilen başka tanıdıklar var mı merak ediyorum.bilen arkadaşlar varsa paylaşırsa sevinirim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dedem kayalar inobo köyünden bilen varmı varsa paylasalım

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  benem atalarım selanikten gelmiş keşke hiç gelmeselermiş muhacirim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  benim dedemler misaki milli sınırların çizilmeye başlandığı yılllarda göç etmiş tam tarih veremesemde 1900lü yıllar olabilir kızanlık(kazanlık)beldesinden 3 kardeş gelmişler 2 si manyas kuşcenneti civarına 1 ise aydın tarafına göç etmiş akrabamı bulabilirim belki uzak bir ihtimal ama hikayeside var=) göçlerinde taşıdıkları altın dolu keseyi aydına göçeden büyük dedem almış benim dedemin akdoğan die bir soyadı olduğuna göre beyaz tenli iri yapılı bir gen olabilir=)imkansıza yakın ihtimaller raslantıyla gerçeğe dönüşebilirler=)

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  benim annemin dedesii selanikte azaymış hüseyin adı tütüncülükle uğraiırlarmış çocukları ali haydar ahmet hasan ve kızları duduş dedem 6 aylıkken babası evden çımış birdaha haber alınamamış dedemi halası duduş büyütmüş çantaköyünde krabalarım ve hayraboluda haydar amcanın çocukları olduğunu biliyorum dedemin ailesi hakkında bilgisi olan lütfen kaplan140@gmail.com mail atarlarsa sevinirim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selaniğin merkezinden gelmiş dedem daut ağa olarak bilirler.şuan naaşı manisa da orada akrabalar varmı bilmiyorum daut malkoç.ben onun torununun ooğluyum cemal malkoç nsl bulabilirim ordakileri

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik göçmeniyim soy adımız eker akrabalarımızı tanımıyoruz eker soy isimli kişiler varsa nasıl ulaşabilirim bn izmirde yaşıyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bızde selanik kayalardanız ve şebinkarahisara yerlesmısız,suanda istanbuldayız ama...kayalrın hangı koyunden oldugumuzu ıse bılmyıorum:S

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bizim soyismimiz malkoç arnavutuz büyük dedimin adı davut malkoç selanikten gelmeyiz ve oralarda akrabamız varmı bilmek ve tanışmak istiyorum tüm malkoç ve arnavutlara slm

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Selanik çok güzel bir şehirdir.vede Atatürk'ümüzün doğduğu yerdir size tavsiyem ölmeden önce gidin bir gezin.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanikte değirmenci olarak bilinen yerleşim yeri varmış acaba şu anki adını bilen varmı benim dedem 1950 yılların başlarında türkiyeye göç etmişler.soy adımız ÇELİK

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  benim babam selanik serfiçe kazasından mubadele zamanında sekiz yaşında gelmiş.babamın doğduğu yer hakkında bilgi istiyorum.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik serezden gelme cerkez bir aileyiz fakat orada kalan akrabalarımız varmı bilmiyoruz.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben selanik yanya kökenliyim büyük dedem arnavut ali karakaş gemlik kurşunluya göç etmişiz 1893 te gelmişiz yakınlarımız varsa burdan ulaşa bilir

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben selanik yanya kökenliyim büyük dedem arnavut ali karakaş gemlik kurşunluya göç etmişiz 1893 te gelmişiz yakınlarımız varsa burdan ulaşa bilir akrabaglarımıza ulasamıyoruz

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  karacaova ,nutya mübadele döneminde buradan gelmişiz tekirdağ a yerleşmişiz şimdi bursada yaşıyorum ve buraları araştırıyorum bilğisi olan varsa paylaşa bilirmi?

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bende kayalar cumali köyünden geldim şebinkarahisarda duruyorum.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  evet bizde karaferye kasabasını arıyoruz

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  8 E GEÇTİM İNKILAPÇI ÖDEV VERDİ DOĞRU DÜZGÜN BİŞİ BULAMADIM

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  biz selanik ili, demirsar ilçesi, meşeli köyündenmişiz. buraları şimdi hangi isimleri almıştır?

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik demirhisar ilçesinden mübadele sırasında mersinin 14 km dışında atalarımız selanikteki demirhisar ilçesinden gelip demir hisar köyünü kurmuşlardır.Oradaki ilçenin ismini burada yaşatıyoruz.bizlerde mübadele muhaciriyiz.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  benim anneannemgil selanik göçmeni annemin memleketini merak ettiğim için bakıyorum...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  (Ħerete):size yunanca merhaba diyorum benim babamın dedesi selanik göçmeni selaniği çok merak ediyorum inşaallah bi gün giderim oraya

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  meleketimiz selanik arsaklı köyü acaba nasıl bulabiilirim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik yenicesi yağköyün bugünki adı nedir?..

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik ders konumuz bu sene onu araştırıyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ya insan selanikin geçmişi ile ayrıntıyla bişeyler yazar...neyse zaten gerekmez ben zenginim nasılsa elimi sallasam ellisi

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  t.c inkılap tarihi dersmzn ilk konusu selanik...ama burda selakin özel konumyla ilgli bsi bulamadm

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dedelerim selanik vodinadan gelme.köyümüzün eski adı POLENÇKİ şuanki adını bilen var mı?

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  sebnem galba sen 8. sınıftasın bnde oleyım ve ogrtm selanıkle ılgılı arstırma odevı verdi bu sıteden yararlanabılıyorum.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben hiç birşeyden yararlanamıyorum. bu ne biçim site selaniğin bir haritası var başka hiç birşeyi yooook

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ANEANNEM GÜMÜLCİNE KAYALAR KÖYÜNDEN GELDIĞİMİZİ SÖYLERDİ..YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM....

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  yha bisimde inklap dersinde ilk konumuz selanik ama ben daha hiç bişi bulamadım lütfen yardımcı olun...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik asıllıyım selanikle ilgili bilgi istiyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dedem selaniğin sarışaban köyünden gelmişler burasıyla ilgili bilgisi olan varmı?

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selam benim babam arabacı feyzullah dedemde arabacı selanik maciri son mübadelede gemiyle kaçıp fethiyeye gelmişiz.selanikte langaza diye biryerde binlerce dönüm arazileri bırakıp gelmişler.atalımın adı anne taraf nergiz.bekçi ali....baba taraf meyrem-hasan mübadelede atalarımızın kardeşleri istanbul ve başka yerlerde varmış fakat biz bilemiyoruz akrabalarımızın bir kısmı selanikte kalmış.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  güzeldi ödevimde çok yardımcı oldu saolun tşk

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dedem ve sülalesi 1912 mübadelesinde samsuna gelmişler alaca hakkında bilgisi olan varmı

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dedem anlatırdı alacalar kayaların en köklü ailesiymiş.atatürkün methiyelerine mazhar olan bir aile olduğunu söylerdi.yunanlarla savaşmışlar çok zahiyat verdirmişler.benim dedemde atatürkün silah arkadaşıydı...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  merhaba. bizim dedelerimiz de demirhisar köyünden göç etmiştir.diğer demirhisar göçmeni hemşerilerim için çok faydalı bir bilgi vericem.Demirhisar''ın şu anki yunanca ismi Serez''e bağlı Sidirokastro kasabasıdır.Yani Sidirokastro eski Demirhisardır.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selam selanik hacı oğlu köyunu arıyorum yeterli bigisi olanvarsalutfen

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  USTURUMCA hakkında fikri olan varmı?

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben de selanik demirhisar,karataşlıyım bu konuda bu arada çatlak,zenginliğini......

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik ilk fırsatta gitmeyi planlıyorum,yeteri kadar bilgi sahibiyim bu konuda.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selanik kayalara bağlı konuf köyü şimdiki adını bulamadım.bilen varsa lutfen ulaşsın.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  yuh bize ya ne araştıra bilmişiz nede dedelerimiz bize aydınlatıcı bilgi birakmış araki bulasın bizde gelmişiz ama nerden

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bende muhacirim.dedem selanik kayalar köyünden gelmiş.şu anda giresun şebinkarahisarda oturuyorum.akrabalarım varmı cok merak ediyorum.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  slmlar benimde dedemin babaları Selaniğ''in Kayalar kazasının Şahanlar köyünden ğelme merak ettim bir araştırma yapıyım dedim ejladımın kim olduğunu öğrenmek için ama bu kadar bilği cahili yada bilğisi bilerek işlenmemiş bir toplum daha ğörmedim özelliikle selanik ten ğöç ettirilenlerle ilğili diyorum bir sitede okudum ğüzel bir açıklama var tarih vererek ğüzel bir anlatm yapılmış ve çok ğüzel anlatmış adam saolsun selanik ğöçmenleri ğetiren ğeminin ilk önce ist sonra samsuna ğeçtiği sora orda bir kısmının kaldığı çifçilik yapanların tokat yozgat ve sivasa dağıtıldığını zaman tarih ve olaylar olarak çok ğüzel anlatmışşş ama bizdede var çokkk duyyarsız mışızz hepimiz kaç kişi bilği sahibi şu ana atalarıyla ilğili ben şu an 4 nesilim ve belkide son ve çok az bilği sahibiyim 32 yaşındayım benim oğlum belkide hiç bilğisi kalmayacak ve ilğilenmeyecek bundan sonrada bitecek bitmesin toplana lımm bilği bulalım soy ağacımızı akrabalarımızı tanıyalımm belki orda kalan dayımız teyzemiz vardır onların çocuklarını bulalım hepimiz araştıran var yok deyil ama onlarda bilği bulamayınca bırakmış ve ilğilenmmemişş haydi ğeçmişimizi araştıralım arkadaşlar bana burdan mail atabilirsiniz cncsalih66@hotmail.com Selaniğ''in Kayalar kazasının Şahanlar köyünden varsa mail atan bilği verecek olan şimdiden çok tşk ederim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Merhaba değerli selanikli hemşerilerim benim dedelerimde Selanik''in Kayalar kasabası köseler köyünden, Tokat''ın Erbaa ilçesine göç etmişler. Yanlız haritada bulamıyorum burayı buraların Yunanca ismini bilen varsa bi zahmet yardımcı olursanız beni çokk mutlu edeceksiniz. msn adresimden de ulaşabilirsiniz. selanikli3460@hotmail.com yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Kırklareli Pınarhisar Cevizköy'den KILIÇ, BİLGİNEŞİ, YÖRÜK aileleri. Biz de Demirhisarlıyız. Dedelerimiz annesiz babasız 4 erkek 1 kızkardeş olarak oradan ayrılmışlar, Fevzi adındaki kardeşlerini kaybetmişler, 1912'de bu köye ilk yerleşen yörük Türklerindenler. Kardeşlerinden bir daha haber alamamışlar. Hepsi de buranın tanınır kuvvacıları olmuşlar. İçlerinden İSA (KATİP İSA) Demirhisar'da çocuk imammış. Ayrılırken kitabını bir taşın altına saklamış. Onun torunuyum,aşiretimizi öğrenmeye çalışıyorum.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Selanik
selanik