Paul Rusesabagina

Paul Rusesabagina (d. 15 Haziran 1954 -) Ruanda Katliamı sırasında birçok insanın hayatını kurtarması sebebiyle uluslararası ün ve takdir kazanmış Ruandalı. Katliam sırasında Ruanda`nın başkenti Kigali`deki Hí´tel des Mille Collines`in müdür yardımcısı olan Rusesabagina, daha önce de yine Kigali`de bulunan Hí´tel des Diplomates`in müdürlüğünü yapmıştı. Katliam sırasında, Rusesabagina daha önceden kurduğu ilişkilerini ve etkisini kullanarak 1260`dan fazla T

Paul Rusesabagina (d. 15 Haziran 1954 -) Ruanda Katliamı sırasında birçok insanın hayatını kurtarması sebebiyle uluslararası ün ve takdir kazanmış Ruandalı. Katliam sırasında Ruanda`nın başkenti Kigali`deki Hí´tel des Mille Collines`in müdür yardımcısı olan Rusesabagina, daha önce de yine Kigali`de bulunan Hí´tel des Diplomates`in müdürlüğünü yapmıştı. Katliam sırasında, Rusesabagina daha önceden kurduğu ilişkilerini ve etkisini kullanarak 1260`dan fazla Tutsi ve ılımlı Hutu`nun hayatını kurtarmıştır. Hayatının bu bölümü ve Ruanda Katliamı`nı konu alan ``Hotel Rwanda`` isimli 2004 yapımı film ile dünya çapında daha da tanınan Rusesabagina`nın etnik kökeni Hutu`dur. Rusesabagina bugün karısı, çocukları ve evlat edindiği yeğenleriyle birlikte Belçika`da yaşamaktadır.

Hayatı

Rusesabagina Ruanda`nın orta bölgesinde bulunan Murama-Gitarama`da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. İlk karısı Esther`den üç çocuğu olmuştur. 1981 yılında boşandıktan sonra Nairobi, Kenya`daki Utalii College`de Otel Yönetiminden mezun olmuştur. Öğrenimi İsviçre`ye bir geziyi de içermekteydi ve İsviçre`den döndüğünde Hí´tel des Mille Collines tarafından genel müdür yardımcısı olarak işe alınır. Ekim 1984`den Kasım 1992`ye kadar bu işi yaptıktan sonra firmanın Kigali`deki oteli Hí´tel des Diplomates`e genel müdür olarak tayin edilerek, terfi etmiştir. Şu anda hala evli olduğu karısı Tatiana ile 1987`de karşılaşmıştır. Tatiana Katolik bir Tutsi`dir ve bir hemşire olarak çalıştığı yerde bu sebeple ayrımcılığa maruz kalmaktadır, gerek onun bu güç durumunu rahatlatmak gerekse de ona daha yakından tanıyabilmek arzusuyla Paul onun daha yakına tayin edilmesini sağlamıştır. Evlendikten sonra olan kız çocuklar birkaç günlükken ölmüştür, daha sonra Tresor isimli bir oğulları olmuştur. 6 Nisan 1994`de Ruanda Katliamı başladı ve binlerce Tutsi Hutu Interahamwe milisleri tarafından öldürülmeye başlandı. Rusesabagina gerek bir Hutu olduğundan gerekse daha önceden kurmuş olduğu etkili ilişkileri sebebiyle güvende olsa da karısı bir Tutsi olduğundan ve çocukları da `melez` kabul edildiğinden ailesiyle birlikte katliamdan kaçması mümkün gözükmüyordu. Ailesini çalıştığı otele güvende olmaları için yerleştirdikten sonra, diğer yöneticiler ayrılırken Sabena`ya telefon ederek yetki istemiş ve isteği kabul edilmiştir. Bu noktadan sonra yetkisini ve sahip olduğu etkiyi otele sığınan mültecileri ve ailesini korumak için kullanmıştır. Birçok zorlu günün ardından oteldeki mültecilerle birlikte Rusesabagina ve ailesi Tanzanya`ya kaçabilmeyi başarmışlardır. 2 yıl Ruanda`da ikamet ettikten sonra aldığı ölüm tehditleri sebebiyle Belçika`ya iltica talebinde bulunmuş, olumlu yanıt üzerine 1996 yılında Brüksel`e taşınmıştır. Paul Rusesabagina 9 Kasım 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush tarafından ``U.S. Presidential Medal of Freedom`` (A.B.D. Başkanlığı Özgürlük Madalyası) ile ödüllendirilmiştir. Ayrıca Tom Zoellner tarafından kaleme alınmış ``An Ordinary Man`` (“Sıradan Bir Adam”, ISBN 0670037524) isimli bir otobiyografisi 2006 yılında yayımlanmıştır.

Ayrıca bakınızKaynakça

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.