James Caan

{{Ünlü| adı=James Caan| Resim=| Doğum tarihi=26 Mart 1940| Ölüm tarihi=**| Doğduğu ülke=New York / A.B.D.| Meslek=Aktör| }}

Amerikalı sinema ve TV oyuncusu. Gerçek adı James Langston Michael Caan (doğ. 26 Mart 1940)

Oyunculuk hayatı

New York`da Neighborhood Playhouse Tiyatro Okulu`ndan mezun olmasının ardından Caan, aktörlük hayatına ``Dokunulmazlar`` gibi televizyon dizileri ile başladı. Aldığı ilk önemli rol, bir caniyi canlandırdığı gerilim filmi ``Lady in Cage`` (1964). 1967`de Caan, ``El Dorado`` `da John Wayne ile birlikte oynadı. İlk olumlu eleştirilerini 1969 yılında , beyin özürlü bir futbolcuyu canlandırdığı, Francis Ford Coppola`nın yönettiği ``The Rain People`` ile aldı. Bundan birkaç yıl sonra Coppola, Baba (``The Godfather``) filmindeki Sonny Corleone rolü için Caan`ı seçti. Caan, bu filmden sonra çok büyük kitlelerce tanınan bir aktör konumuna gelmesinin yanı sıra bu film, ona `En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu` dalında Oskar adaylığı getirdi.

Caan, 1973`den 1982`ye dek birçok sinema filminde rol aldı. `Mafya oyuncusu` yaftasından kurtulmak için çok çeşitli karakterlere hayat verdi. İlk ve tek yönetmenlik denemesini 1980 yılında, tanık koruma programındayken kaybolan oğlunu arayan bir babanın hikayesinin anlatıldığı ``Hide In Plain Sight`` filmi ile gerçekleştirdi. Film olumlu eleştiriler alsa da gişelerde umduğunu bulamadı. 1981 yılında Caan, Michael Mann`in yönettiği Thief filminde başrol oynadı. Profesyonel bir hırsızı canlandırdığı bu film, film noir klasikleri arasına girmeyi başardı. 1982`den 1987`ye kadar hiçbir filmde rol almadı. 1987`de Vietnam Savaşı`nın konu edildiği, Francis Ford Coppola tarafından yönetilen ``Gardens of Stone`` filminde rol aldı.

1988 ile 1990 yılları arasında Caan, ``Alien Nation``, ``Dick Tracy``, ``Misery`` gibi popüler filmlerde rol aldı. 1992`de ``Honeymoon in Vegas`` filminde Nicolas Cage ve Sarah Jessica Parker ile başrolleri paylaştı. Oynadığı diğer filmlerden bazıları ``Eraser`` (1996), ``Mickey Blue Eyes`` (1999), ``The Yards`` (2000), ``City of Ghosts`` (2002), ``Dogville`` (2003) ve ``Elf`` (2003).

Linkler

IMDB.com Beyazperde.com Oynadığı Filmlerin Gişe Hasılatları NNDB.comKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.