Tom Cruise

Farklı yöntemler deneyerek sonunda ünlü bir TV yıldızı olan Frank Mackey karakterini canlandırdığı " Magnolia " filmi ile karşımıza gelen Tom Cruise, bu filmdeki performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi.

Farklı yöntemler deneyerek sonunda ünlü bir TV yıldızı olan Frank Mackey karakterini canlandırdığı " Magnolia " filmi ile karşımıza gelen Tom Cruise, bu filmdeki performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi.

Amerikan sinemasının radikal yönetmenlerinden Stanley Kubrick'in erotik sahnelerinin bolluğu ile dikkat çeken " Eyes Wide Shut " da müstakbel karısı Nicole Kidman'la cesur sahneler imza attı. Son dönemde çıplaklığı ile tiyatro sahnelerinde de adını duyuran Kidman'ın aksine bu tarz filmlerde acemice oynayan Tom Cruise, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen " Mission : Impossible 2 "ın John Woo versiyonu ile karşımıza gelmeye planlıyor.

" Top Gun " ve " Days of Thunder " adlı filmlerle bir anda Hollywood'un aranan genç yüzleri arasına giren Tom Cruise, sinema kariyeri boyunca deneyimli oyuncularla birlikte rol aldığı filmlerle yeteneğini sergileme fırsatı buldu. Amerikan sinemasının efsanevi oyuncuları Paul Newman, Dustin Hoffman ve Jack Nicholson ile sırasıyla " The Color of Money " ( Paranın Rengi ), " Rain Man " ( Yağmur Adam ) ve " A Few Good Men " ( Birkaç İyi Adam ) gibi başarılı filmlere yer aldı.

1989 yılında başarılı yükselişinin en üst noktasına ulaşan Cruise, " Born on the Fourth of July " filminde canlandırdığı kötürüm Vietnam doktoru Ron Kovic rolü Altın Küre'nin yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adaylığı kazandı.

1970'in ortalarına doğru babasının evi terk etmesi üzerine genç yaşta evin tek adamı haline gelen Cruise, çeşitli sporları deneyerek vücut kaslarını geliştirmiş. O zamanlar profesyonel güreşçi olmayı kafasına koyan aktör, dizinin sakatlanmasından sonra bu hayalinden vazgeçmiş. Bir süre bir Fransız manastırında eğitim gören Cruise geleceğe dair beklentilerinin değişmesiyle eğitimini yarım bıraktı. Daha önceleri birkaç okul projesinde oyunculuk yaparak deneyim kazanan aktör, New York'a giderek sinema dünyasına girmeye karar verir. İyi bir kariyer için kendisine on yıl süre biçen Cruise, bu süre zarfında " Endless Love ", " Taps " ve " Losin' It " gibi filmlerde yer aldı.

1994 yılında Brad Pitt ve Antonio Banderas gibi o dönemin yeni yüzleriyle birlikte oynadığı " Interview With the Vampire " ( Vampirle Görüşme ) filminde tüyler ürperten bir vampir portresi çizdi.

Kariyerindeki başarılı filmlerle Hollywood starları arasına giren Cruise, işteki başarısını özel hayatında da gösterdi ve Nicole Kidman ve iki çocuğuyla birlikte mutlu bir aile kurdu. Aynı zamanda Hollywood'un 20 milyon dolarlık kulüplerinden birinin ortaklığını da yapan ünlü aktör, Scientoiogy Kilisesi'nin de ruhani destekleyicilerinden bir olarak tanınıyor.

30'unu yarılayan Tom Cruise, 1996 yılında hem oyunculuğunu hem de yapımcılığını üstlendiği " Mission : Impossible "nin yaklaşık 64 milyon dolar gelir getirmesi ile başarısını sürdürdü. Filmdedi zeki ve cesur kahraman tiplemesinden sonra çok farklı bir alana yönelen Cruise, aynı yıl " Jerry Maguire " adlı romantik komedide rol aldı. Filmografi 2002 Minority Report 2002 Cold Mountain 2002 Space Station (ses) 2001 Vanilla Sky 2000 Mission: Impossible 2 1999 Magnolia 1996 Eyes Wide Shut 1996 Jerry Maguire 1996 Mission: Impossible 1994 Interview with the Vampire 1993 The Firm 1992 Far and Away 1992 A Few Good Men 1989 Days of Thunder 1989 Born on the Fourth of July 1988 Rain Man 1988 Cocktail 1986 Top Gun 1986 The Color of Money 1985 Legend (1985) 1983 Risky Business 1983 The Outsiders 1983 Losin' It 1983 All the Right Moves 1981 Endless Love 1981 Taps

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tom Cruise
Tom Cruise