Tülay German

Tülay German   (d. 1935, İstanbul)   Ses sanatçısı, yazar.

Henüz dört yaşındayken şarkı söylemeye başlayan sanatçı, Ankara Radyosu`nda, Ayşe Abla`nın Cumartesi akşamları çocuklar için yaptığı programlarda Schubert`in "Serenad"ını ve "Ihlamur Ağacı"nı söyledi. Ferdi Statser`den piyano dersleri aldı.

1956 yılında Üsküdar Amerikan Kız Koleji`ni bitiren Tülay German, ailesinden habersizce Ankara`da Süreyya gazinosunda sahneye çıktı. 1960 - 1962 yıllarında caz şarkıcısı olarak isim yaptı, İstanbul Radyosu`nda Hulki Saner`in hazırladığı "Melodi Kervanı" adlı programda yer alan ilk Türk şarkıcısı oldu, radyoda Salim Ağırbaş Beşlisi`nin haftalık programlarında caz şarkıları söyledi.

Müzik yaşamının ilk yıllarında Atıf Yılmaz`ın evinde Ruhi Su`dan ders aldı. Aşık Nesimi Çimen ve Aşık Ali İzzet`ten öğrendiği türküleri, çağdaş yorumla söyledi. 1960`lı yıllarda dörtlü dinletilerde çalıp söylediler. Timur Selçuk`la albüm çalışmaları yaptı.

1962`de eşi Erdem Buri ile "Çoksesli Türk Popüler Müziği"ni gerçekleştirdi. 1964 yılında, Yurdaer Doğulu, Erol Büyükburç, Tanju Okan gibi sanatçılarla, Milli Orkestra ile katıldığı "Balkan Melodileri Festivali"nde, eleştirmenlerin en beğendiği şarkıcı seçilip, dönemin popüler yayın organı olan ``Arena dergisine`` kapak oldu ve Türk Pop müziğinin ilk "hit"i kabul edilen "Burçak Tarlası" plağını doldurdu. Bu plakla birlikte, "Aranjman" adıyla bilinen batı müziği şarkılarına Türkçe sözler yazılarak oluşturulan ve yıllarca hüküm süren `tür` tarihe karışır ve ``Türk Popüler müziği bu albümden sonra gerçek anlamda doğmuş olur.``

Caz dünyasının efsanevi sanatçılarından Charles Mingus, German`ın ``Tract`` albümünü dinleyince, Duke Ellington`un ölümü üzerine yazdığı şarkıyı seslendirmesini ister. ``Duke Ellington`s Sound of Love``, önce German`ın geçirdiği bir trafik kazası, ardından Mingus`un ölümü üzerine yayınlanamaz. Avrupa`nın ünlü virtüozlarından François Rabbath ile de çalışan sanatçı, Zülfü Livaneli`nin ``Günlerimiz`` albümüne de ``Yiğidim Aslanım`` ve albümle aynı adı taşıyan şarkılarını seslendirerek konuk olmuş, Rabbath, Cahit Berkay, Erol Erdinç ve Engin Yörükoğlu ile birlikte bu albüme katkıda bulunurlar.

1966 yılı başında plak yapmak üzere Paris`e gitti. Fransızca on plak doldurdu. Fransa`da, Belçika`da, Almanya`da, Polonya`da, Tunus`ta, Fas`ta, Hollanda`da ve Brezilya`da radyo ve televizyon programları yaptı, konserler verdi, çeşitli festivallere, televizyon ve radyo programlarına katıldı. Fransa`nın en önemli konser salonlarında Charles Aznavour, Lí¨o Ferre, Moody Blues gibi isimlerle birlikte konserler verdi. A.B.D için İlhan Mimaroğlu`nun kendisi için yazdığı "Tract" albümünü doldurdu.

Fransa`da Türkçe olarak yaptığı albüm, Charles Cros Akademisi 1981 ``Plak Büyük Ödülünü aldı.

Tülay German, en son olarak ``"Nazım Hikmet`e Saygı"`` adlı bir albüm doldurduktan sonra, 1987 Hollanda konseriyle sahnelerden çekildi. 1988`de dünya piyasalarına çıkan "The Song of Poets" (Şairlerin Şarkısı) derleme albümü, 1999 yılında "Yunus`tan Nazım`a" adı altında Kalan Müzik tarafından Türkiye`de yeniden çıkarıldı.

Sanatçı, müzik yaşamının yanısıra yazarlık da yapmaktadır. Yayımlanan iki kitabının dışında 1999`dan beri Adam Sanat dergisinde yazıları çıkıyor.Ödülleri • Fransa`nın en büyük ödülü sayılan "Academií¨ Charles Cros Grand Prix du Disque", 1981, Bu ödülü, Türkiye`de sadece 1971`de Moğollar, 1988`de Ruhi Su almış olup, Pink Floyd, Jimi Hendrix gibi isimlere verilmiştir.
 • "Balkan Melodileri Festivali", 1964, Eleştirmenler ``En Beğenilen Şarkıcı"


Diskografisi45`likler

 • Burçak Tarlası / Mecnunum Leylamı Gördüm, 1964
 • Kızılcıklar Oldu mu / Yarının Şarkısı, 1965
 • La Chanson De L`oubli / Le Coeur D`un Ange, 1967
 • O Eski Günler / Sevmem Bir Daha, 1967
 • Kumbaya / Cí¨st Joli De S`aimer, 1968
 • Dere Geliyor Dere / Kara Kızın Türküsü, 1968
 • Aras Üste, Buz Üste / Seni Alıp Kaçayım, 1968
 • Mara Eva / Mara Eva 2, 1970
 • Kumbaya - Parler A la Pluie / N`allez Pas Lui Dire
Albümleri

 • Tract, 1975
 • Yunus`tan Nazım`a, 1999
 • Burçak Tarlası, 2001
 • Sound of Love


Kitapları • Erdemli Yıllar, 1996, Bilgi Yayınevi, ISBN 9754945632
 • Düşmemiş Bir Uçağın Karakutusu, 2001, Çınar Yayınları, ISBN 9789753481533
Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.