Star TV (Türkiye)

Star TV, 1989 yılında Ahmet Özal ve Cem Uzan tarafından kurulan, Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalı. 17 Ekim 2011'den beri Doğuş Yayın Grubu bünyesinde bulunmaktadır.

}Star TV, Cem Uzan ile Ahmet Özal ortaklığının 1989 yılında kurmuş olduğu Türkiye`nin ilk özel televizyondur.

5 Mayıs 1990 yılında test yayınına baslamıştır. Türkiye´nin ilk özel televizyon kanalı olarak ilk ismi Magic Box Star 1 ile Almanya üzerinden yayına başlamıştır. Daha sonra Ahmet Özal`la ayrılan Cem Uzan ve Uzan grubu tarafından kanalın ismi ilk olarak Interstar`a sonra Star TV olarak değiştirilmiştir.

2004 yılında Uzan Grubu`na ait tüm şirketlerin TMSF eline geçmesiyle geçici bir süre devlet eline geçen kanal Eylül 2005`te düzenlenen bir ihale ile, 306.5 milyon Amerikan Doları`na Doğan Holding bünyesine geçerek yeni sahibi Aydın Doğan`dır.

Kral TV gibi birçok tematik kanal da ilk olarak Star TV bünyesinden çıkmış ve bu televizyonun teknik elemanları ve programcıları tarafından hazırlanan programlar ile yayına devam etmiştir.

Kanal tüm Türkiye`ye yayılmış karasal yayının yanı sıra, kablolu TV, uydu yayınları ile izleyicilerine yayınını ulaştırmaktadır. Ayrıca Digiturk dijital yayın platformunun 27 nolu kanalından yayınları devam etmektedir. Star TV 1999`da Türkiyede ilk dijital yayın yapan tv kanalı olmuştur.

Pek çok önemli dizi ve filmin yanı sıra 1993 yılından itibaren UEFA Şampiyonlar Ligi`nın Türkiye için yayın hakları Star TV`ye aittir.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    prison break yeni bölümlerini ne zaman yaynlamaya başlayacaksınız en son 2 hafta önce sezon finalini verdiniz dizinin devamı sezonlarıda yayınlamanızı rica ediyorum

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    star tv ne olur sesimi duyun ne olur ay savaşçısını yayınlayın bunu isteyen onca insan war ne olur hiç hatrımız yokmu

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.