Sirkeci, Eminönü

Sirkeci, İstanbul`un Eminönü ilçesinde yer alan bir semttir. Deniz kenarında Haliç`in ağzında yer alan semtin batısında Bahçekapı semti, doğusunda Sarayburnu (Topkapı Sarayı), güneyinde ise Cağaloğlu semti bulunur. Semtin en önemli noktası Sirkeci Garı, ana caddesi ise Ankara Caddesi`dir. Sahil boyunca uzanan Ragıp Gümüşpala Caddesi ve Kennedy Caddesi Sirkeci`de birbirine bağlanırlar.

Tarihçe

Sirkeci semti Osmanlı döneminde hem Topkapı Sarayı`na yakın olması, hem de Sadrazamlık binası olan Babıali`ye yakın olması bakımından önemli bir semtti. Deniz kenarında olduğu için Babıali`nin iskelesi olma konumundaydı. 1885 yılında Şark Ekspresi`nin hizmete girmesi, 1890 yılında Sirkeci Garı`nın hizmete girmesinden sonra semt daha da büyük bir önem kazandı.

Günümüzdeki semt

Garı hala Avrupa`yla İstanbul arasındaki demiryollarının ana durak noktası işlevini devam ettirmektedir. Semt, inşaat halinde olan Marmaray demiryolu tünel projesinde de önemini koruyacaktır. Ayrıca Eminönü-Harem Arabalı vapur ve Eminönü-Adalar vapur iskeleleri Sirkeci`nin deniz kıyısında yer alırlar. Türkiye`nin en büyük postane binası olan Büyük Postane de Sirkeci semtinde yer alır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.