Nikolay Ostrovskiy

Nikolay Alekseyeviç Ostrovskiy (16 Eylül 1904, Rovno - 22 Aralık 1936, Moskova), Sovyet yazar. Bugünkü Ukrayna'nın Rovno bölgesinde bir köyde dünyaya geldi.

thumb|200px|Nikolay Ostrovskiy

Nikolay Alekseyeviç Ostrovskiy (16 Eylül 1904, Rovno - 22 Aralık 1936, Moskova), Sovyet yazar.

Bugünkü Ukrayna`nın Rovno bölgesinde bir köyde dünyaya geldi. Çocukluğu yoksulluk içinde geçti. Pek çok işte çalıştı. Kızıl Ordu saflarında iç savaşa katıldı. Yaralandı. Sağlığı ayakta çalışmasına elvermeyecek derecede kötüleştiği zaman kendisini yazmaya verdi. 1935 yılında Lenin Nişanı aldı. İç savaştan kalan yaralar ve hastalıklara karşı verdiği mücadeleyi 32 yaşında kaybetti ve hayata gözlerini yumdu.

Pavel Korçagin

Ostrovskiy`nin en ünlü yapıtı olan ``Ve Çeliğe Su Verildi``nin başkişisi yazarın otobiyografik niteliklerini barındıran Pavel Korçagin`dir. Ostrovski sosyalizm ülküsünü, proleter ahlakı ve çalışma disiplinini Korçagin`de somutlamıştır. Bu karakter, döneminde Sovyetler Birliği`nde çok popüler olmuş ve sosyalist emeğin ve çalışma azminin sembollerinden birisi haline gelmiştir. 1956 yılında kitaptan yola çıkılarak ``Pavel Korçagin`` adlı bir de film çekilmiştir.

YapıtlarıKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Nikolay Ostrovskiy
Nikolay Ostrovskiy