Melikşah (Anadolu Selçuklu)

Melikşah (Farsça: ملكشاه ) ya da Şahinşah Anadolu Selçuklu Devleti'nin hükümdarıdır. Anadolu Selçuklu Sultanı I.

Diğer anlamı|Melikşah

Melikşah ya da Şahinşah Anadolu Selçuklu Devleti`nin hükümdarıdır. Anadolu Selçuklu Sultanı I. Kılıç Arslan`ın büyük oğlu olan Melikşah, Büyük Selçuklu Devleti`nin hükümdarı olan Melikşah ile karıştırılmamalıdır.

Melikşah`ın babası I. Kılıç Arslan 1107`de Musul`u ele geçirmeyi başarmış ancak Büyük Selçuklu kumandanı Emir Çavlı, Artukoğlu İlgazi ve Suriye Meliki Rıdvan`ın kuvvetleriyle Habur Nehri kenarında yaptığı savaşta yenik düşmüş, nehirde boğularak ölmüştü. Bu savaşta Melikşah ta Emir Çavlı tarafından esir alınarak İsfahan`a götürüldü. Melikşah 1110 yılına kadar esir kaldı ve bu 3 yıl boyunca Anadolu`da büyük bir kargaşa yaşandı. Bizanslılar kaybettikleri Batı Anadolu topraklarını tekrar ele geçirmeye başladılar. Anadolu Selçukluları Anadolu`nun içlerine doğru geri çekildiler.

Melikşah 1110 yılında serbest kalıp Konya`da Anadolu Selçuklu tahtına oturdu ama Selçukluların Anadolu`daki toprak kayıplarını önleyemedi. Ayrıca kardeşi I. Rükneddin Mesud Melikşah`ın sultanlığını tanımadı. Danişmendliler Anadolu Selçukluları`nın zayıflığından yararlanarak Anadolu`daki en kuvvetli Türk Devleti haline geldiler. 1116 yılında I. Rükneddin Mesud Danişmendlilerin desteğiyle tahta geçti ama o da uzun bir süre Danişmendlilerin denetimi altında yaşamak zorunda kaldı.

tarih-taslak

Anadolu Selçuklu

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = I. Kılıç Arslan| başlık= Anadolu Selçuklu Sultanı | yıllar= 1107 –1116 | sonra= I. Rükneddin Mesud bitiş kutusu

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.