Konstantinopolis

Konstantinopolis İstanbul'un fetihten önceki adıdır.

Konstantinopolis İstanbul'un fetihten önceki adıdır. Bizans döneminde kullanılan bu isim, 1453'te Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet'in fethinden sonra Konstantiniyye, İstanbul gibi değişik adlarla anılmıştır. Kentin şimdiki adı olan İstanbul'un Konstantinopolis'ten türediği ya da Yunanca "εις τήν Πόλι(ν)" (/is tin boli/) yani "şehir'e" ve "şehir'de" kullanımının Türkçeleştirilmesiyle oluşmuş olduğu veya halk arasındaki yaygın kanaate göre de İslambol'dan geldiği kabul görür.

Tarihi

Efsaneye gore İ.Ö. 667 yılında Megaralı kolonistler bugünkü tarihi yarımadanın en doğusuna Byzantion (Yun.: Βυζάντιον) şehir-devletini kurdular. 11 Mayıs 330 tarihinde Roma İmparatoru Constantinus'un bu noktayı yeni başkent seçti ve Yeni Roma (Lat.: Nova Roma) diye tekrar isimlendirdi. İlk zamanlarından itibaren yeni başkentin tarihçileri kurucusunun adından dolayı da Konstantinos'un Kenti diye anmaya başladılar (Yun.: Κωνσταντινούπολις veya Κωνσταντίνου Πόλις). Şehir eski site sınırlarından taşarak batıya doğru yayılmaya başladı.

Stratejik önemi

Yönetmiş olan devletler

Bizans,Osmanlı ve Kurtuluş Savaşı sırasında geçici de olsa İngilizler

Başkentlik yaptığı devletler

*Doğu Roma İmparatorluğu
 • Osmanlı Devleti

  Kullanımı

  Her ne kadar şehir Türklerin eline geçtikten sonra bu isim kullanılmamaya başlasa da şehrin eski sahipleri olan bizansın varisi olduğunu iddia eden Yunanlılar ve Rumlar şehrin hala işgal altında olduğunu ima etmek için bu ismi kullanmaya devam etmekte ve uluslararası arenada kullandırtmaya ve yaygınlaştırmaya çalışmaktadırlar.

  Kaynaklar

  Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

 • fggf Avatar
  fggf - 1 yıl önce

  gfgdg


 • fggf Avatar
  fggf - 1 yıl önce

  çok iyi


 • fggf Avatar
  fggf - 1 yıl önce

  çok iyivtfgfhghfghfghg


 • fggf Avatar
  fggf - 1 yıl önce

  çok iyivtfgfhghfghfghgggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggğggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggğ


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Konstantinopolis
Konstantinopolis