Kan Bankası (web Sitesi)Kan Bankası İnternet üzerinde yayın yapan, ihtiyacı olanlara kan sağlanmasına aracılık eden; http://www.kanbankasi.gen.tr adresinde etkin, önemli bir web sayfasıdır.

Genel bilgiler

A.Oğuzhan Başar ve Hidayet Doğan`ın öncülüğünde bir şirket tarafından, ``ticari amaç güdülmeden`` oluşturulan sitede, sağlık amacıyla kan arayanların, kan vermeye gönüllü olan kişilerle buluşmasına aracılık etmek amacıyla oluşturulan site; acil kan duyuruları ve mevcut kayıtlar içinde arama sayfaları oluşturularak, kana gereksinim duyanların, kan grubu, şehir, iletişim bilgileri vb. verilere ulaşmaları sağlanmaktadır.

Açıldığı 15 Şubat 2000 tarihinden itibaren 1.769.680 kişi tarafından ziyaret edilen (*) sitede;
  • kimler kan verebilir
  • kimler kan veremez
  • kan bağışı nasıl yapılır
  • kan vermenin faydaları nelerdir


gibi bilgilerle, kan veren ve alanlar aydınlatılmaktadır. Ayrıca gerek gönüllülerin, gerekse kan ihtiyacı olanlar ve yakınlarının özellikle ilgilendiği kan hakkında tıbbi ve hukuksal bilgilerin yer aldığı sayfaları içeren site, ``"Bir yaşama umut verin!"`` sloganını kullanıyor.

www.kanbankasi.gen.tr`nin, halen kan vermeye gönüllü 14.141 (*) üyesi bulunmaktadır.

Kuruluşu

Sitenin açılış öyküsü, 1999 yılında, kurucularının bir arkadaşlarının küçük oğlunun okulda soba ile bir kaza sonucu yanarak ağır yanıklar içerisinde hastaneye kaldırılması ve hastanede kaldığı süre içerisinde ihtiyacı olan kanı gerekli zamanlarda bulamayıp yaşamına veda etmesi temelinde başlar: ``"İnternet sadece eğlence aracı olarak bir iletişim sistemi değil, topluma hizmet eden bir bilişim aracı da olmalı"`` düşüncesi temelinde hareket eden Başar ve Doğan, TRT, Posta, Milliyet, NTV, Hürriyet, Zaman, Hürriyet, PC Net, Radikal, Anadolu Ajansı gibi basın ve yayın organlarından da büyük destek ve ilgi görmüşlerdir.ÖdülleriLinkler

(*) 31 Mart 2008, saat 22:43 itibarıyla.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.