İsmail Cem

1940'da İstanbul'da doğan İsmail Cem, Lozan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezun olduktan sonra Institut d'Etudes Politique de Paris'de master yaptı. Siyaset sosyolojisti, gazeteci, yazar kimliğinin yanı sıra TGS İstanbul Şube Başkanlığı, TRT Genel Müdürlüğü, EBU Yönetim Kurulu Üyeliği, European Institute for The Media Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. 18, 19' uncu dönem İstanbul, 20' nci dönem DSP Kayseri Milletvekilli seçilen ve Kültür eski Bakanı olan Cem, 57. hükümette Dışişleri Bakanlığı gö1940'da İstanbul'da doğan İsmail Cem, İstanbul Robert Koleji'nden (1959) ve Lozan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezun olduktan sonra Institut d'Etudes Politique de Paris'de master yaptı.

Siyaset sosyolojisti, gazeteci, yazar kimliğinin yanı sıra TGS İstanbul Şube Başkanlığı, TRT Genel Müdürlüğü, EBU Yönetim Kurulu Üyeliği, European Institute for The Media Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.

18, 19' uncu dönem İstanbul, 20' nci dönem DSP Kayseri Milletvekilli seçilen ve Kültür eski Bakanı olan Cem, 57. hükümette Dışişleri Bakanlığı görevini üstlendi. Cem evli ve 2 çocuk babası.

TRT devri Cem'in ülke gündeminde önemle yer alması Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)'nun genel müdürlüğüne atanması ile oldu. Milliyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaparken, 14 Şubat 1974'te göreve gelen Cem, TRT'de bir çok yeniliklere imza attı.

Görev aldığında yaptığı ilk konuşmada, "Yeni çalışma döneminin kültür anlayışında öncelik Türkiye kültürüdür, halkın kültürdür; bunun çağımızda aldığı ve alacağı biçimdir" dedi. Özellikle televizyon yayınlarının gelişmesine önemli katkılarda bulunan Cem'in genel müdürlüğü sırasında haftada 20 saat olan yayın 50 saate yükseldi.

Bu gelişmelerin bir sonucu olarak da 10 milyon olan televizyon izleyici sayısı 20 milyona çıktı. Ancak Cem'in uygulamaları ve yaptığı atamalar muhalefetin sürekli tepkisine neden oldu. AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümetin TRT'yi Ulus Gazetesi durumuna getirmek istediğini iddia etti.

12 Nisan 1975 seçimlerinde güvenoyu alan Demirel başkanlığındaki "Milliyetçi Cephe" hükümetinin yaptığı ilk değişikliklerden biri 16 Mayıs 1975'te İsmail Cem'i görevden uzaklaştırarak yerine Nevzat Yalçıntaş'ı atamak oldu. Cem, daha sonra Danıştay tarafından göreve iade edildi ancak kendisi gazeteciliğe dönmeyi tercih etti.

Politikacı Cem Siyasi hayatına SHP'de başlayan Cem, 22 Mayıs 1988'de genel başkanlığa adaylığını koydu. Ancak bu gerçekleşmedi. 16.10 1981'de kapatılan ve 19.6.1992'de açılan CHP'nin yeniden oluşumunda önemli rol oynadı. "Yeni Sol"a destek verdi.

Cem, 24 Nisan 1993'te Demirel, Kamran İnan ve Lütfi Doğan'ın rakibi olarak cumhurbaşkanlığına aday oldu. 7 Temmuz 1995'te 1.Çiller Hükümeti'nde Ercan Karakaş'tan boşalan Kültür Bakanlığı görevini üstlenen Cem daha sonra CHP'den ayrılarak Demokratik Sol Parti'ye geçti.

57'inci hükümetin Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Cem, özellikle Papandreu'yla kurduğu samimi diaologla Türk-Yunan yakınlaşmasında etkin rol oynadı. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecindeki başarılı politikası ile de dikkat çekti.

DSP TBMM Gurup yönetim kurulu üyeliğine seçildi (1996). Avrupa Birliği Parlamenterler Meclisi ve Batı Avrupa Birliği Asamblesi üyeliklerine seçildi (1987-1996). AKPM Sosyalist Gurubu Başkanvekilliğine seçildi (1989-91), (1993-95). AKPM ve BAB Asamblesi Türk Parlementer Gurubu Başkanlığına seçildi (1996). Avrupa Medya Enstitüsü Danışma Kurulu üyeliğini yürütmektedir. 50.Hükümette Kültür Bakanlığı yaptı (1995). 30 Haziran 1997 tarihinde kurulan 55.Hükümette Dışişleri Bakanlığı Görevine atandı, 5 yıl kadar sürdürdüğü bu görevden Temmuz 2002'de istifa edip Yeni Türkiye Partisi'ne katıldı ve bu partinin genel başkanlığına getirildi. 2004'te YTP'nin CHP'ne katılması üzerine genel başkanlık görevi sona ermiştir. İsmail Cem cumhuriyet tarihinin en uzun görev yapan 4. dışişleri bakanıdır. 18 ve 19. dönem İstanbul, 20 ve 21. dönem Kayseri Milletvekilliği yapan Cem, evli ve 2 çocuk sahibidir. Bir süredir akciğer kanseri tedavisi görmekte olan İsmail Cem, 24 Ocak 2007'de İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde vefat etmiştir.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İsmail Cem
İsmail Cem