İlhan Başgöz

Yazar, araştırmacı, Gemerek ilçesinde doğdu. Yüksek öğremini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde

İlhan Başgöz (d. 1921, Sivas). Folklor araştırmacısı, yazar. Yazar, araştırmacı, Gemerek ilçesinde doğdu. Yüksek öğremini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Folklor kürsüsünde asistan olarak çalışmaya başladı. Çalıştığı kürsü kaldırılınca Tokat Lisesi edebiyat öğretmenliğine atandı. Çeşitli dergilerde halk bilgisi üzerine yazıları yayınlandı. Halk bilgisi konusunda hazırladığı teziyle doktor oldu.

Daha sonra çalışmalarını yurt dışında sürdürdü. Amerika Birleşik devletleri Indiana Üniversitesi Asya Araştırmaları Enstitüsünde öğretim üyesi oldu. Türk Halk bilgisi konusunda derleme ve incelemeleri vardır.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi`nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü`nde okudu. Aynı yerde asistanlık yaptı, doktora yaptı. Sonra oradaki görevinden uzaklaştırıldı ve Tokat Lisesi`nde öğretmenlik yaptı. Ocak 1953`te Türk Ceza Kanunu`nun özellikle solcuların o dönemde hapse düşmesine neden olan 141. maddesine aykırılıktan dolayı tutuklandı ve iki yıl hapiste yattı. 1960`ta ABD`ye gitti. Indiana Üniversitesi`nde öğretim üyesi oldu. Türk folklörüyle ilgili çalışmalarıyla tanınmaktadır. Zaman zaman Cumhuriyet Gazetesi`nde ve Radikal Gazetesi`nde yazıları yayımlanmaktadır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesidir.

Kitapları  • Doğu Anadolu`da Folklor Derlemeleri (1947)
  • İzahlı Türk Halk Edebiyatı Antolojisi (1956)
  • Manilerimizden (1957)
  • Köroğlu (1959)
  • Karac`oğlan (1977)
  • Folklor Yazıları (1987)
  • Yunus Emre (1990)


}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.