Hiroşima

Japonya' da bir şehir. Nüfusu 285.700' dür. Hondo ve Shikoku adalarım ayıran iç deniz üzerindedir. Tekstil endüstrisi ...

Japonya'da bir şehir. Nüfusu 285.700' dür. Hondo ve Shikoku adalarım ayıran iç deniz üzerindedir. Tekstil endüstrisi ile önem kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nda Amerikalılar, Japonya ile olan savaşları sırasında ilk atom bombasını 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima üzerine (ikinci atom bombası Nagasaki şehrine atılmıştır) atmışlardı. Bu atom bombası 60.000 den fazla Hiroşimalının ölümüne 100.000 den fazlasının yaralanmasına sebep olmuştu.Atom bombasının bu iki şehirde atılmasından meydana gelen korkunç sonuç üzerine, Japonya, kayıtsız şartsız teslim olduğunu bildirmiştir.

Diğer anlamları

Hiroşima

Türkçe Hiroşima kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Hiroshima] n. Hiroshima

Hiroşima

Türkçe Hiroşima kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Hiroshima] n. Hiroshima

Hiroşima

Türkçe Hiroşima kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Hiroshima] n. Hiroshima

Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    8. dünyanın en büyük insanlık dışı katliamlarından birisi bu japon kentinde yaşanmıştır. 1945 yılında amerika nükleer yeni bir bomba geliştirdi. tamda o dönemler almanya savaştan çekilerek, bombanın felaketinden kendisini korudu. bu arada japonlar amerikan üssü pearl harbor a kamikazesaldırılarında bulundular. buna karşılık olarak amerika güney pasifikteki tinian adasından albay paul tibbets yönetimindeki enola gay isimli b-29 uçağı 6 ağustos 1945 sabahı, little boy-küçük çocuk isimli çok gizli bir yükle havalandırdı. bu gizli yük atom bombasıydı ve ilk kez kullanılacaktı. 10000 metre yükseklikten saat 8.13 te atılan bomba iki dakika sonra japonyanın güzel kenti hiroşimanın 580 metre üzerinde patladı. ilk anda 70000 insan buharlaştı. yüksek sıcaklıktan dolayı insanlar asfalta yapıştılar. bir hafta boyunca şehre asit yağdı. iki ay içinde radyasyon nedeniyle 70000 insan daha hayatını kaybetti. 60000 kişi de beş yıllık süre içinde ölünce, hiroşima da tek bir bombanın neden olduğu felaketin bilançosu ilk beş yılda 200000 ve onbinlerce insanın sakat kalması oldu. üç gün sonra 9 ağustos 1945 te sıra fat man-şişman adam isimli plütonyum bombasına gelmişti. bu bombanın hedefi japonyanın fukuoka şehriydi ancak havanın kapalı olması nedeniyle hedef nagazaki ye çevrildi. saatler 11.02 yi gösterirken 21 ton patlayıcının gücüne sahip bomba kenti cehenneme çevirdi ve 75 bin insan anında kavrularak can verdi. bir o kadar kişi de beş yıllık süre için öldü.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hiroşima
Hiroşima