Hanımın Çiftliği (dizi)

Orhan Kemal'in Roman'ından uyarlanarak ilk olarak 1990 yılında TRT ekranlarında televizyon dizisi olarak yayına girmiş 19 yıl sonra yani 2009 yılı itibariyle bu sefer Kanal D ekranlarında yine dizi film'e uyarlanarak televizyon

Orhan Kemal'in Hanımın Çiftliği roman'ından ve aynı zamanında bir üçleme olan eserinden uyarlanan; ilk olarak 1990 yılında TRT ekranlarında televizyon dizisi olarak yayına girmiş, 19 yıl sonra yani 2009 yılı itibariyle bu sefer Kanal D ekranlarında yine dizi-film'e uyarlanarak televizyon ekranlarında yerini almıştır.

Hanımın Çiftliği adlı romanın özeti

Muzaffer Bey çiftlik sahibidir. Çiftlikte ev işlerine Muzaffer Bey’in metresi ve Gülizar bakmaktadır. Muzaffer Bey’in sıska yeğeni Ramazan ise evlenmeye karar vererek şehirden Güllü isimli bir kız getirdi.Muzaffer Bey bu sırada Ankara’ ya gitmişti. Geldiğinde Muzaffer Bey bu kızı görürse ona göz dikebilirdi. Bunun için Gülizar , Bey gelmeden önce Ramazan ile Güllü’ yü evlendirip bir eve sokmalıydı. Ama Bey buna çok kızardı.Çünkü kendinden habersiz bir iş yapılmasını istemezdi.

Muzaffer Bey Ankara’ dan geldi ve Güllüyü gördü. Gördüğü an ona hayran kaldı. Güllü de Bey'i çok beğenmişti. Güllü, Gülizar'ı çiftlikten attırıp çiftliğe hanım olmak istiyordu. Muzaffer Bey, eskiden köylünün ektiği ama sonradan kendisinin ekmeye başladığı toprakları kendi üzerine geçirmek istiyordu. Bunun için mahkemeye başvurmuştu bile.

Güllü, kemal öldükten sonra öldükten sonra yenilgiyi kabul eder ve çiftliğe gelir, ancak inatçılığını sürdürür. Ramazanla evlenmemek için her şeyi yapar. Güllü: "Ben atın yerine eşeği bağlamam" diyerek herkese Ramazanla evleneceğini belirtir. Burada at ile kastettiği kişi Muzaffer’dir. Muzaffer Bey, kadın düşkünü, zorba, zalim bir adamdır. Kocasını terk ederek çiftliğe gelen Gülizar, Muzaffer Bey’in "kapatması"dır. Yeğeni Ramazan ve Gülizar, Muzaffer Bey’in Güllü’yü kandırmasından korkarlar. Sonunda bu gerçekleşir. Güllü, Muzaffer Bey’i etkisine alır ve çiftliğin hanımı olarak sözü geçen konuma gelir. Çiftliği yönetir, İngilizce öğrenerek kültürlenmeye çalışır ve Avrupa’ya seyahate kara verir. Güllü adını da değiştirerek ‘ Serap’ olur.

Devamı için, Hanımın Çiftliği konu başlığına tıklayınız.

Hanımın Çiftliği (Kanal D - 2009)Hanımın Çiftliği dizisi oyuncular; Mehmet Aslantuğ ve Özgü Namal
Hanımın Çiftliği dizisi oyuncular; Mehmet Aslantuğ ve Özgü Namal
Hanımın Çiftliği, Orhan Kemal'in yine aynı ada sahip olan romanından uyarlanan 2009 yapımı televizyon dizisidir. Faruk Teber'in yönetmenliğini yaptığı dizinin prodüksiyonu Gold Film tarafından gerçekleştirilmektedir. Mehmet Aslantuğ, Özgü Namal ve Caner Cindoruk, dizinin başrol oyuncularıdır. Kanal D televizyon kanalında yayınlanan dizinin bölüm başına maliyeti yaklaşık 400.000 Türk Lirasıdır. Toplam 1.8 milyon Türk lirasına mal olan dizi, Türk televizyon tarihinde bugüne kadar çekilen en yüksek maliyetli yapımlardan biridir.

Konusu

Adana'nın güçlü ve zengin toprak ağası Muzaffer Bey’in (Mehmet Aslantuğ) çırçır fabrikasında işçi olarak çalışan Güllü (Özgü Namal), aynı fabrikada makinacılık yapan Kemal’i (Caner Cindoruk) sevmektedir. Güllü’nün babası Cemşir (Mehmet Çevik), onu da diğer kızları gibi paralı birine vermek istemektedir. Muzaffer Bey’in yeğeni Zaloğlu lakaplı Ramazan (Necip Memili), Güllü’yü uzun zamandan beri istemektedir. Cemşir, akıl danesi Berber Reşit’in de (Hakan Boyav) kışkırtmasıyla, Güllü’yü Zaloğlu’na vermeyi kafasına koyar. Cemşir’in planlarından habersiz olan Güllü ve Kemal ise, bir kaç ay sonra evlenmeyi düşünmekte ve şimdiden kiraladıkları boş evin içinde, gelecek güzel günlerin hayallerini kurmaktadırlar. Ancak altı aylık bir Avrupa seyahatinden dönen Muzaffer Bey, Güllü’yü tesadüfen fabrikasında görünce, Güllü’nün kaderi hiç kimsenin tahmin edemeyeceği biçimde değişecektir.

Karakterler ve oyuncular

Dizinin oyuncu kadrosunda toplam 26 oyuncu yer almaktadır. Mehmet Aslantuğ, zengin toprak ağası Muzaffer Bey rolünü canlandırmaktadır. Özgü Namal, çırçır fabrikasında çalışan işçi Güllü rolünü oynamaktadır. Caner Cindoruk, fabrikada makinacılık yapan Kemal karakterini oynamaktadır. Muzaffer Bey’in yeğeni Zaloğlu lakaplı Ramazan rolünü Necip Memili tarafından canlandırılmaktadır. Hakan Boyav, Berber Reşit’i oynamaktadır. Dizini oyuncu kadrosunda yer alan diğer oyuncular, Ebru Özkan, Mehmet Çevik, Güzin Çorağan, Can Kolukısa, İmer Özgün, Haki Biçici, Tuğçe Ersoy, Zuhal Gencer, Erkaya, Evrim Solmaz, Tayfun Eraslan, Işık Aras, Tayfun Sav ve Zeynep Kaçar'dır.

Dizi müzikleri (şarkıları)Hanımın Çiftliği (TRT - 1990)

OyuncularTeknik EkipKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    ben bu dızıde rol almak ıstıyorum ne yapmalıyım

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    bu diziyi çok beğeniyorum çok güzel.2. sezonunu çok merak ediyorum.(özgü namal'ı ve mehmet aslantuğ'u çok seviyorum

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.