Hüsamettin Yalhı

Biyografi bilgi kutusu |kişi_adı=Hüsamettin Yalhı |resim_adı=Yalhi_HY.jpg |resim_başlığı= SANAYİCİ |doğum_tarihi=1909 |doğum_yeri=Sivas / Koyulhisar |ölüm_tarihi= 17 Mart 1993 |ölüm_yeri= İstanbul / Bebek

Hüsamettin Yalhı ``(d. 1909, Koyulhisar - ö. 17 Mart 1993)``, Türk sanayici. Babası ``Mehmet bey``i Çanakkale Savaşları`nda şehit vererek yetim kalmış, dönemin zor şartları altında tahsilini ve yedek subaylık görevini tamamlayarak, 4 yıl Amasya ve İstanbul Feyziye Mektepleri`nde ``(bugünkü Işık Lisesi)`` fizik öğretmenliği görevlerinde bulunmuştur.

Şimdiki Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü`nde Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü fen memurluğu görevindeyken 1935-1937 yılları arasında Ölçü ve Tartı Aletleri Nizamnamesi Ölçü ve Tartı Aletleri Yönetmeliği ``(Yönetmeliği)ni hazırlamıştır. 1946 yılında bir iş yeri açmış, Türkiye`de ilk defa su sayacı Ayar ve Test İstasyonu Ayar ve Test İstasyonu üretmeye başlayarak sanayiciliğe adım atmıştır. Sayaç çeşitlerinin ve mekanizma parçalarının isim babalığını yapmış olup kalıcılığını koruyan Türkçe karşılıklar bulmuştur. Sayaç çeşitleri ve parçaları günümüzde halen bu isimlerle anılmaktadır: (``Multi jet = Çok huzmeli; Single jet = Tek huzmeli; yıldız dişli; tambur; huzme çanağı; intikal dişlisi vb...``)

1923 yılında ilk defa Atatürk tarafından tertiplenen İzmir İktisat Kongresi`nden sonra, ikinci defa İstanbul`da gerçekleştirilen 1948 Türkiye İktisat Kongresi`ne iştirak etmiş, Cumhuriyetin ilk sanayicilerindendir. 1955 yılında Teksan Su Sayaçları fabrikasını kurmuştur. Piyasaya çıkardığı ürünün markası 1970 yılına kadar kendi adını taşıdığından tüm ülke halkı tarafından anılır olmuştur.

Tahsiline yardımcı olduğu bir işçisinin de günümüzün büyük sanayicisi haline gelmesine vesile olarak sanayiye katkılarda bulunmuştur Memduh Uz`la söyleşi, ``Kelkit Havzası yerel aylık gazetesi, Sayı 3, Nisan 2007, s.2``. 1956 yılından bu yana Türkiye`ye su sayacı ithalatının durdurulmasını sağlayarak Türkiye ekonomisine de büyük hizmetleri olmuştur.

Kitapları

  • Ölçü Mevzuatı (``Ankara, 22 Birinci Teşrin (22 Ekim) 1937, Hüsamettin Yalhı arşivi``)


Referanslar

Kaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.