Fahir Atakoğlu

Fahir Atakoğlu, Türk piyanisttir. Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika'da da tanınmaya başlamıştır.

Fahir Atakoğlu, ünlü bir Türk piyanisttir. Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika`da da tanınmaya başlamıştır. Müziği, farklı müzik kültürlerini etnik enstrümanlar ve klasik ifadeler gibi değerler sayesinde orijinal ve sıradışı nitelik taşımaktadır.

Küçük yaşlarında eski piyanosuna hayat veren Atakoğlu, 7-8 yaşlarına geldiğinde annesine yaptığı ısrarların sonucunu almış ve yeni piyanosuna kavuşmuştu. Hocası Muzaffer Uz tarafından Cemal Reşit Rey ile tanıştı. 1977-79 arasında Rey tarafından çalıştırıldı. Ardından İstanbul Devlet Konservatuarı`na giren Atakoğlu 1980`de Londra`ya giderek, Croydon College`da eğitim aldı. Londra`da çeşitli deneyimler edindi. 1983`te Türkiye`ye geri dönerek reklam müzikleri üzerinde çalışmaya başladı.

Bunun dışında Türkiye`deki çeşitli sanatçılar ile beraber müzik yapmıştır. Bunların başında Mazhar-Fuat-Özkan, Sertab Erener ve Sezen Aksu gelmektedir. Yurt dışında beraber çalıştığı kişiler arasında ise Yunan şarkıcı Notis Sfakinakis gelmektedir. Yunanistan`da oldukça ses getiren Telos-Dios-Telos şarkısı 480.000 adet satmıştı.

Kendine has müziği, bugünkü ününü hakettiğini gösteriyor. Genellikle eserleri belgesellerle beraber özdeşleşmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Fahir Atakoğlu
Fahir Atakoğlu