Evanjelizm

Evanjelizm, genel anlamıyla İncil'ler hakkında vaaz vermektir. İsa üzerinde yoğunlaşan bu vaazların amacı Hıristiyan olmayanları bu dine davet etmektir.

] Evanjelizm, Kutsal Kitap`a dönmek veya yönelmek anlamına gelmektedir. Genel anlamıyla İncil`ler hakkında vaaz vermektir. İsa üzerinde yoğunlaşan bu vaazların amacı Hristiyan olmayanları bu dine davet etmektir.

Matta, Markos, Luka ve Yuhanna tarafından yazılmış dört kanonik İncil`in her birine "Evanjel" denir. Yunanca "iyi haber" ya da "genel olarak kabul edilen gerçek" anlamına gelen ``evangelion`` dan gelmektedir. Bu kelimeden türetilerek, İncil yazarlarına "Dört Evanjelist" denmiştir.

Evanjelist ve Evanjelik

Evanjelist ve Evanjelik kelimeleri farklı anlamlara gelmektedir. Evanjelist kelimesi en basit anlamıyla "Hristiyanlık bildirisini vaaz eden, yayan kişi" anlamına gelir. Evanjelik kelimesi ise daha çok Protestan Kilisesi`nin muhafazakar kesimini nitelemek için kullanılır. Evanjelizm merkezli bu akımın mensuplarına ve zamanla liberal Protestanlar haricindeki tüm Protestanlara Evanjelik denmeye başlanmıştır (20. yy`ın sonları, 21. yy`ın başı). Ayrıca Martin Luther, reformları esnasında kurduğu kilise hareketi için bu ismi kullanmıştır. Bu nedenle Kıta Avrupası`nda Evanjelik kelimesi, Protestan veya Luther olarak algılanır.

KaynaklarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • vinicius correia savaget da rocha Avatar
    vinicius correia savaget da rocha - 2 yıl önce

    Ben RIO DE JANEIRO, BREZİLYA ŞEHRİNDE VE BU KİLİSE VEYA BU ÜLKE MÜZİK GOSPEL CRISTAL MESAJ MESAJI İHTİYACIM VAR VE BEN BEN BEN BU BAYAN, ben Brezilya ve benim adı ve VINICIUS SACRED KIBLE GÖNDERMEK İSTİYORUM KAYA KORKUSU KÖŞESİ, 10 TEMMUZ 1976, E-POSTA VE DRESDENHOMOACTIVEFRIEND@GMAIL.COM VE ADRES: DOM HELDER CAMARA AVENUE, 8985, ED56A202, PIEDADE, RIO DE JANEIRO, RJ, 21380-007, BREZİLYA


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Evanjelizm
Evanjelizm