Etiket: Truva

Yason burnu

Yason burnu yarımadası, küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır.

Yason

Yason Burnu yarımadası, doğal görünüme sahip bir yarımadadır. Eski Ordu-Samsun karayolu üzerindedir.

Troy (film)

Truva 2004 yılı yapımı sinema filminde İlyada destanını ele alınmaktadır.

Aenis

Aenis Yunan Mitolojisine Artemis ve Ankises çiftinin oğludur.<br />

Truva atı (mitoloji)

Truva atı, Odysseus'un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için yaptırdığı tahtadan at maketidir.Savaş yaklaşık 10 yıldır sürüyordur. Askerler bıkkın ve yorgundur.

Rixos

Rixos adı Truva savaşından bilinen yedi kahramandan birinin adı olarak bilinir. Strabo`ya göre, Perge Şehri; Truva Savaşı`ndan sonra Mopsos ve Kalkhas isimli kahramanların liderliğinde Argos`tan gelen koloniciler tarafından keşfedilmiştir. Dilbilimsel ara...

Polidamas

Panthoos`un oğlu ve Truvalı savaşçı,İlyada`da Hektor`la aynı gün doğdukları anlatılır. Truvalıların savaş planlarını hazırlayan kişidir.

Odissey

Odysseia ya da Odesa (Yunanca: Ὀδύσσεια, Odusseia, Odesa) Homeros'un ünlü destanlarından biridir. Diğeri de İlyada'dır.

Glafkos

Glafkos, Yunan mitolojisinde Hippolokhos`un oğlu olan Likyalı prenstir. Truva`nın en kahraman savaşçılarından birisidir. İlyada`da Diomedes`le karşılaştığı anlatılır ve ailelerinin konukluk adetlerinden dolayı çarpışmayı bırakarak silahlarını değiştirdikl...

İlyada Destanı

İlyada (Yunanca: Ἰλιάς, Iliás), Homeros'un Troya Savaşı'nı anlatan destanıdır. Yunanca'da Odise ile birlikte en eski edebiyat olduğu düşünülen epik bir şiirdir.

Truvalı Helene

Helen (Helene) veya Truvalı Helen, Menelaos'un karısı. Yunan mitolojisine göre Truva savaşına neden olan dünyanın en güzel kadınıdır.

Truvalı Helen

Truvalı Helen, Yunan mitolojisine göre Truva savaşına neden olan dünyanın en güzel kadınıdır. Sparta kraliçesi Leda ile tanrı Zeus`un kaçamağından doğan bir kızdır. Dioscuri`nin kardeşi ve Clytemnestra`nın ikizidir.

Troilos

Troilos, Priamos ile Hekabe`nin en küçük oğlu, Truvalı prens. İlyada`da savaştan önce öldüğü söylenmişse de nasıl olduğu anlatılmamıştır.

Sisam Adası Aşıkları

Yazar Mehmet Murat İldan`ın bir öykü kitabıdır.