Etiket: Siyaset

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi Maddeleri

Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.

Mustafa Çokayev

Çokay, Mustafa 1886 - 1941, Alaş Orda hareketinin ve Türk halkları­nın birliğinin güçlü savunucusu. Alaşorda hükümetinin üyesi ve aynı zamanda gazeteci-yazar.

Türkiye'nin uluslararası politikaları ve ilişkileri

Türkiye`nin uluslararası politikaları ve ilişkileri

II. Meşrutiyet Dönemi

24 Temmuz 1908'de Meşrutiyet'in ilanından sonra İTC doğrudan iktidara gelmedi; Hüseyin Hilmi Paşa, İbrahim Hakkı Paşa ve Sait Paşa gibi saygın kişiliklere

Siyasetnâme

Siyâsetnâme, Arap, Fars, Hint ve Türk edebiyatlarında devlet adamlarına yöneticilik sanatına ilişkin bilgiler veren yapıtların genel adı. Genel olarak hükümdarlar için kaleme alınmış olan siyâsetnâmelerde onların sahip olması gereken nitelikler, saltanatı...

Middlebury

Middlebury College, Amerika Birleşik Devletleri'nin Vermont Eyaleti'nde 1800 yılında kurulmuş olan üniversitedir. US News and Rankings tarafından ABD'nin en iyi beşinci temel bilimler üniversitesi seçilmiştir.

Kapalı toplum

"Açık toplum" kavramının tam karşısında yer alan, değişime, gelişime ve yeniliğe kapalı, statik sosyal sistem. Bu tür toplumlarda bireylerin yaptıkları denetlenir, gerekirse engellenir, baskıcı yaptırımlar uygulanır; insanlar "evrim" (...

Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım (oyun)

Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım, Haldun Taner'in 1964 yılında yazdığı iki perdelik tiyatro oyunu. Oyun, II.

Alaş Orda

Alaş Orda (Kazakça: Алаш Орда), 1910'lu ila 1920'li yıllar arasında kazakların ilan ettikleri bir devletin ve buna yol açan harekatin adı. Resmen 1928 yılına kadar varolmuştur.

Azerbaycan Demokratik Islahatlar Siyasi Partisi

Azerbaycan Demokratik Islahatlar Siyasi Partisi Azerbaycan`daki siyasi partilerden biridir.

Aydınlık Türkiye Partisi

Aydınlık Türkiye Partisi 27 Kasım 1998'de Tuğrul Türkeş tarafından kurulan siyasi partidir. Parti 22 Temmuz 2007 seçimlerinde %0,28 oy almıştır.