Etiket: Sinema Portalı

Tropfest Kısa Film Festivali

Şablon:Sinema portal

Sinema yönetmeni

Film yönetmeni veya yönetmen, herhangi bir kuruluş veya oluşumu, sinema ya da dizi yöneten kimse anlamına gelir. Bir tiyatro veya film yönetmeni, Türk Dil Kurumu tanımına göre, oyunlarda "oyuncuların rollerini dağıtıp oyunu düzenleyen ve ilgili rollerin t...

Hareketli resim

Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir.

Tropfest

Tropfest her yıl Sidney, Avustralya`da düzenlenen bir kısa film festivalidir. Festivalin ismi ilk yapıldığı Darlinghrust`ta Tropicana adında bir kafeden geliyor. İlk 1993 yılında John Polson tarafından düzenlenen şenlikte filmler tasarlanıyor.

Lale Yavaş

Lale Yavaş (d. 1978, Zürih) Türk kökenli İsviçreli oyuncuTürk bir ailenin kızı olarak 1978`de Zürih`te doğup Bern Üniversitesi`nde Güzel Sanatlar okudu. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ``Alles wird gut``, ``Ben İsviçreli bir bankacıydım`` ve ``Im...

Kısa Film

Kısa film ya da kısa metrajlı film, uzun metrajlı filmler kadar uzun olmayan filmlerdir. Tanımı üzerinde bir uzlaşma ve kesin olarak çizilmiş sınırları yoktur.

Kore Sineması

Kore Sineması Kuzey Kore ve Güney Kore film endüstrisini kapsamaktadır. Geçtiğimiz yüzyıl boyunca Kore hayatının tüm yönlerinde olduğu gibi film endüstrisi de çoğunlukla politik olayların insafına bırakılmıştır. Günümüzde her iki ülkenin de güçlü film end...

John Polson

John Polson (d. 6 Eylül 1965) Avustralyalı yönetmendir. Tropfest`in yönetmeni ve yaratıcısıdır.

Grazyna Szapolowska

Grażyna Szapołowska (d. 18 Eylül 1953, Bydgoszcz, Kuyavyan-Pomaranya Voyvodası, Polonya) Polonyalı film oyuncusu.

Gina Lollobrigida

Gina Lollobrigida (Luigina adıyla d. 4 Temmuz 1927 Subiaco, Lazio) İtalyan sinema oyuncusu.==Özgeçmişi==Lollobrigida bir mobilya imalatçısının kızı olup çocukluğunu bir dağ köyünde geçirmiştir.

Film türleri

Film türleri, konularına, izleyicilerine ve formatlarına (ya da üretimlerine) göre üç başlık altında toplanır.

Film (sinema)

Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir.