Etiket: Homeros

Döşeğimde Ölürken

Döşeğimde Ölürken (özgün adı: ``As I Lay Dying``), Amerikalı yazar William Faulkner`ın (1897 - 1962) yazdığı bir romandır. Türkçeye Murat Belge tarafından çevrilmiştir (İstanbul: De, 1965).

Büchernachlese

Ulrich Karger (d. 3 Şubat 1957 Berchtesgaden) Alman yazar ve din öğretmeni.

Buechernachlese

Ulrich Karger (d. 3 Şubat 1957 Berchtesgaden) Alman yazar ve din öğretmeni.

Aşil tendon

Aşil tendonu, bacağın baldır kaslarının büyük tendonu, ayak bileğinin arkasında topuğa tutunur. Aşil tendonu iltihabına Aşil tendiniti denilmektedir.

Aelianus

Claudius Aelianus, Yunanca yazmış Romalı yazar ve retorik (belagat) öğretmeni. (Praneste, Roma 175- Roma 235).

Troya Savaşı

Yunan mitolojisinde, Truva'lı Paris'in Sparta Kralı Menelaus (Menelaos)'un karısı Helen'i kaçırması sonucunda Yunanlıların (Akaların) Anadolu'daki Truva kentine saldırmasını konu alan savaştır. Savaş, Yunan mitolojisi ve edebiyatında çok önemli bir yere s...

Polidamas

Panthoos`un oğlu ve Truvalı savaşçı,İlyada`da Hektor`la aynı gün doğdukları anlatılır. Truvalıların savaş planlarını hazırlayan kişidir.

Pinelopi

Penelope (Yunanca Πηνελόπη, Pinelopi), Homeros'un Odysseia destanında Odysseus'un eşidir. Odysseus'un yokluğunda saraya yerleşen erkekler arasından eş seçmesini ertelemek için gündüz ördüğü örgüyü gece sökmesi ile tanınır ve sadakat imgesi olarak bilinir.

Odissey

Odysseia ya da Odesa (Yunanca: Ὀδύσσεια, Odusseia, Odesa) Homeros'un ünlü destanlarından biridir. Diğeri de İlyada'dır.

Moiras

Yunan mitolojisinde, Mireler ya da Moiralar -İngilizcede Fate'ler olarak bilinir- yazgının beyaz entariler içinde vücut bulmuş halleridir (Roma'daki eşdeğeri, örtmeceli "merhametliler" anlamında Parcae ya da Fata'dır; Cermenik Nornlarla da karşılaştırılab...