Etiket: Depresyon

İntahar

İntihar, ölüm sonucunu doğuracağını bilerek bir canlının kendisinin yaptığı eylem.

Thee Sounds Ov Decay

Müzik sanatçısı bilgi kutusu

Full Moon wo Sagaşite karakterleri

Bu madde Arina Tanemura`nın manga serisi ve Toshiyuki Kato`nun animeye uyarladığı Full Moon wo Sagashite`nin karakterleri ile ilgili bilgi içerir.

Depresyon (anlam ayrımı)

Depresyon sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:

Adderall

Adderall, eczacılıkta Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun ve narkolepsinin tedavisinde kullanılan bir amfetamindir. Bazı ağır depresyonlarda da bu ilaç kullanılabilir. İlk olarak 1920`lerde Obetrol adı ile piyasaya çıkmıştır. Reçete ile satılan...

Vajinusmus

Vajinismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. Vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir.

Sigara bağımlılığı

Sigara insanda 2 türlü bağımlılığa neden olmaktadır. Bunlar psikolojik ve fizyolojik bağımlılıktır.

Seretonin

Serotonin (5-HT ya da 5-hidroksitriptamin), insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir . Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür.

Selektif serotonin gerialım inhibitörleri

Ingilizce`de SSRI "Selective Serotonine Reuptake Inhibitor", yani seçici serotonin gerialım inhbitörü. Antidepresan ilaçlarin bir grubuna verilen ad. Bu gruba dahil etken maddeler: Sertralin, Sitalopram, Fluoksetin, Paroksetin, Fluvoksamin v.s.

Monoamin oksidaz etkinliğini

Monoamin oksidaz sistemi tiroid hormonlarının oluşumunda etkin olan enzim sistemlerdir. Sinir uçlarındaki monoamin oksidaz enzimleri, katakolaminlerin yıkılmasını sağlamaktadır. MAO inhibitörleri, enzimi inhibe edip katakolaminlerin yıkılmasını engellemek...