Etiket: Başkortostan

İnguşetya

İnguşetya Cumhuriyeti, İnguşya olarak da bilinir (İnguşça: ГIалгIай Мохк; Rusça: Респу́блика Ингуше́тия / Respublika İnguşetya ), Kuzey Kafkasya’da, Rusya Federasyonu'na bağlı federe cumhuriyet. Başkenti Magas'tır.

Uçalı Buluntuları

Uçalı buluntuları (Başkortça: Учалы Стоунхенджы "Uçalı stounhendjı"- ``"stounhendj" kısmı İngilizce Stonehenge`ten geliyor.``) Başkortostan`ın Uçalı vilayetinde bulunan ve İngiltere`nin bütün dünyanın bildiği Stonehenge...

Samara Oblast

Perm Kray

Perm kray (rusça: Пермский край). Kuruluşu 1 Aralık, 2005`de Permyakya ve Perm Oblast birleşimi sonucu.

Magadan Oblast

Kirilce

Kiril alfabesi (Makedonca: Кирилица (Kirilitsa); Bulgarca: Кирилица (Kirilitsa); Rusça: Кириллица (Kirillitsa); Sırpça: Ћирилица (Çirilitsa), yaygın olarak Slav dillerinin yazımında kullanılan alfabedir. Adını Ortodoks rahipleri Kiril ve Metodius'tan almı...

Başgırtlar

Başkurtlar veya Başkortlar veya Başkırtlar, Türk halklarından biridir. Çoğunluğu Rusya Federasyonu içindeki Başkurdistan’da yaşar.

TÜRKSOY

Salavat Yulaev

Salavat Yulaev (Rusça: Салават Юлаев) (d. 16 Haziran 1752, Tekeyevo [Текеево], Başkurtistan; ö.

Moskova Oblast

Moskova Oblastı (Rusça: Моско́вская о́бласть / Moskovskaya oblast), Rusya Federasyonu'nu oluşturan 88 federal bölgeden biridir. Resmi kuruluşu 14 Ocak 1929 olan Moskova Oblastı, Rusya'nın nüfusu en kalabalık federal bölgesidir.

Kamçatka

Kamçatka; Rusya'ya bağlı Kamçatka Krayının üzerinde bulunduğu, Asya'nın doğusunda yer alan yarımada. Büyük Okyanus'ta Ohotsk Denizi ile Bering Denizi arasındadır.