Ertuğrul Yeşiltepe

Ertuğrul Yeşiltepe (d. 8 Haziran 1933 - ö.

Üslup Ünlü| adı=Ertuğrul Yeşiltepe| Resim=| Doğum tarihi=8 Haziran 1933| Ölüm tarihi=24 Mart 1986| Doğduğu ülke=Türkiye-Ordu| Meslek=Gazeteci|

Ertuğrul Yeşiltepe (d. 8 Haziran 1933 - ö. 24 Mart 1986), Türk gazeteci.

Askerlik görevini Çanakkale Boğaz Müstahkem Mevkiinde yedek subay olarak yapmıştır. Gazeteciliğe 1953 yılında Türk Haberler Ajansı`nda başlamış, basın şeref kartı sahibiydi. İ.Ü. Hukuk Fakültesi mezunuydu.

Orta boylu, geniş omuzlu, pehlivan yapılı ve güleç yüzlüydü. Genç yaşında, basının bütün kademelerinden geçmişti. Haberleri ayıklar, başlık atar, mürettiphaneye iner, linotipte dizer, çelik kasalı sayfaya yerleştirir, sayfayı bağlardı. O zamanlar bunların hepsi zahmetli, ustalık isteyen işlerdi.

Okuduğu macera romanından esinlenerek, yarattığı masalsı senaryoları, büyük bir hazla anlatırdı. Bu senaryolara bayılan Erçin Erdoğmuş, O`na ``Kahraman Ağabey`` ismini yakıştırdı. Sigarası hiç ağzından düşmez, sık sık sigara yakmaktan hoşlanmadığı için de 5-6 filtresiz Harman sigarayı birbirine ekler, uzun süre tek sigara gibi içerdi, böylece, hepsini bir sigara sayardı.

Uzun yıllardan sonra ilk ve tek röportajını bir bombalı saldırıyla ailesinden birkaç kişiyle birlikte hayatını kaybeden milletvekili Hamido ile yaptı. O sıralar Sadettin Çulcu ile dönüşümlü olarak Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürütüyorlardı. Sadettin Çulcu bu röportajı kullanmaması için Yeşiltepeyi uyardığı halde, gazeteye koydu ve hemen arkasından dava açıldı. Altı ay hapse çarptırıldı. Bir süre Almanya`da mecburi ikamete talip oldu, bir süre tecil edildi ama ne yazık ki sonunda hapse girdi. Almanya`da ikameti sırasında Yeşiltepe Tercüman gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yapmıştı, görevi Refik Sönmezsoy`a devretmişti.

Cezaevinden çıktıktan birkaç yıl sonra felç geçirdi. Daha Sonra böbreklerinden rahatsızlandı. O zamanlar Türkiye`de diyaliz makinesi sayılıydı. Aylar sonraya gün veriliyordu. Tek çare manuel olarak şırıngalarla serumu evde enjekte edip boşaltmaktı. Eşi Aynur hanım uzun süre bu zahmetli görevi yürüttü, ancak vücudu bir yere kadar dayandı. 1985`de Diyaliz sırası geldiğinde artık çok geç olmuştu. Dağ gibi `Kahraman Ağabey` eridi ve son torununun doğumundan bir kaç gün sonra 24 Mart 1986`da bizlere veda etti.

Çalıştığı gazetelerDış bağlantılartbt DEFAULTSORT:Yeşiltepe, Ertuğrul

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ertuğrul Yeşiltepe
Ertuğrul Yeşiltepe