Donanma Cemiyeti

Donanma Cemiyeti, gerçek adıyla Donanma-yı Osmanî Muavenet-i Millîye Cemiyeti, 19 Temmuz 1909`da Yağcızade Şefik Bey isminde bir tüccarın öncülüğünde kurulan, halktan ve sivil kurumlardan maddi yardım elde edip Osmanlı Donanması`nı güçlendirmeyi amaçlayan bir kurumdur.

Donanma Cemiyeti, gerçek adıyla Donanma-yı Osmani Muavenet-i Milliye Cemiyeti, 19 Temmuz 1909`da Yağcızade Şefik Bey isminde bir tüccarın öncülüğünde kurulan, halktan ve sivil kurumlardan maddi yardım elde edip Osmanlı Donanması`nı güçlendirmeyi amaçlayan bir kurumdur.

Kuruluşu

Birinci Dünya Savaşı yaklaşırken, Osmanlı Donanması`nın büyük devletlerin donanmalarından geride kalması, buna rağmen donanmasına önem verememesi Donanma Cemiyeti fikrini oluşturdu.Yunanistan`ın da kuvveti üç beş zırhlıya bedel Averoff Kruvazörü`nü alması halkta endişeye yol açtı ve derneğe katılım arttı.

İstanbul`da kurulan dernek bir süre sonra Anadolu`ya ve yurtdışına yayıldı.Her tarafta öğrencilerin, tüccarların, esnafların, askerlerin ilgi odağı oldu.

Halk tarafından örgütün bu kadar benimsenmesi, Sultan Reşat`ın ilgi duymasına yol açtı.Padişah derneği korumasına alıp maddi katkı sağladı.Sultan Reşat`ın emriyle cemiyete katkı sağlayanlara teşekkür belirtisi olarak "``Donanma İane Madalyası``" adında bir madalya verilmesi kararlaştırıldı.

I. Dünya Savaşı`ndan sonra Bahriye Nezareti`ne katılan dernek, bir süre sonra 2 Nisan 1919 günü kapatıldı.

Faaliyetlerİlk olarak Averoff`a denk olması için Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis zırhlıları alındı.Bu gemiler Balkan Savaşları`nda savaştı.

Cemiyet 1912`de Alman s.165 Sınıfı Yadigar-ı Millet, Muavenet-ı Milliye, Numune-i Hamiyet ve Gayret-i vataniye muhripleri aldı.

Gittikçe büyüyen cemiyet 1912`de İngiltere`ye Sultan Osman ve Reşadiye isimli iki büyük dretnot siparişi verdi.İngiltere`nin ücreti ödenen bu gemilere el koyması Birinci Dünya Savaşı öncesi toplumda İngiliz karşıtı tepki yarattı.

Kaynaklar

  • Popüler Tarih, Temmuz 2006
  • Şanlı Bahriye, Nejat Gülen


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Donanma Cemiyeti
Donanma Cemiyeti