Davutpaşa Lisesi

Davutpaşa Anadolu Lisesi, İstanbul Fatih'te yer alan tarihi II. Bayezid'e kadar uzanan ortaöğretim kurumudur.

düzenle|Mayıs 2007

Tarihçesi1485 yılında II.Bayezid`in Sadrazamı Davut Paşa tarafından Sıbyan Mektebi olarak kurulmuştur. İstanbul`un ilk Türk okuludur.Fatih Sultan Mehmed Döneminde Anadolu Beylerbeyliği olarak fetihte büyük yararları bulunan Davut Paşa`ya Padişah büyük ayrıcalıklar vermiş,Aksaray meydanından bugünkü DavutPaşa Kışlasının bulunduğu yere kadar olan alanı Paşa`ya bırakmıştır.DavutPaşa`nın vakfı olan bu alan üzerinde adını taşıyan pek çok tarihi eser bulunmaktadır.Rumeli Beylerbeyi olarak 1478`de Rumeli atanan Davut Paşa burada da pek çok eser inşa ettirmiştir.Okul,yıllar içinde Osmanlı Eğitim sisteminde ki değişim ve gelişmelere paralel olarak değişik kademelerde hizmet vermiş,1847 yılında açılan ilk Rüştiye Mektebi yine Davut Paşa olmuştur.Dönemin Maarif Nazırı Kemal Efendi`de bu okulda öğretmenlik yapmıştır. 1894 yılında olan büyük İstanbul depreminde bugün sokak tarafına bakan duvarı hariç yıkılmış,yeniden 3 katlı yapı olarak inşa edilerek eğitime devam etmiştir.1913 yılında Sultani olmuştur.Cumhuriyet dön eminde önceleri Erkek Orta Okulu,1955`ten itibaren karma Ortaokul ve en sonunda 1969 yılında Lise olarak nice öğrenciler yetiştirmiştir.Bunlar arasında Aziz Nesin,Celal Bayar,Oğuz Aral, Tekin Aral, Fatma Girik, Ayşegül Aldinç, Perran Kutman, Aydın Boysan, Doğan Hızlan, Asaf Koçak ve Murathan Mungan sayılabilir.

VizyonuKültürel,bilimsel ve sportif faaliyetlerde ilçe ve il çapında en çok adını duyuran,seçkin üniversite lere her yıl çok sayıda öğrenci yerleştiren ve başarıyla adından söz ettiren,çağdaş ülkeler seviyesinde eğitim veren bir kurum olmaktır.

MisyonuGeleceğin aydınlığı olacak gençlerimizi;araştıran,düşünen;fikirlerini,duygu ve hayallerini kendine güven duygusu içinde anlatabilen;eleştiren,eleştirilmekten çekinmeyen;bizi biz yapan değerleri bilip bilimin aydınlattığı yoldan giden;ülkesi için çalışan,gayret eden;hedefi Türkiye Cumhuriyeti`ni çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak olan;insan haklarını bilip insanlara saygıda kusur etmeyen fertler olarak yetiştirmektir.

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Davutpaşa Lisesi koordinatları: 41.006082, 28.937885

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Davutpaşa Lisesi haritadaki konumu. Lise
  Adres: Kocamustafapaşa Cad.N:114 Kocamustafapaşa Fatih Telefon: 2125853216 Faks: 2125307445

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Benim ismim Hüseyin ÖKSÜZ ben Davutpaşa lisesinde 6fen-Ç sınıfından 1975/1976 eğitim döneminde mezun oldum. Okulumuzun kuruluş tarihi bilindiği üzere 1485 tir. Bu numara orta ve lisede sınıf numaram olmasından 6 sene gurur duydum. Ama Davutpaşa lisesi mezunu olmaktan halen daha gurur duyuyorum. GSM Telefon numaram 0505-3725071 dir. Ayrıca her sene Mayıs ayının son pazar günü okulumuzda pilav günü yapılmaktadır. Görüşmek üzere saygılarımla...

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Davutpaşa Lisesi
Davutpaşa Lisesi