Celine Dion

Céline Dion (doğum adıyla Céline Marie Claudette Dion; 30 Mart 1968; Charlemagne, Quebec, Kanada), Grammy, Juno, Altın Küre ve Oscar ödülleri sahibi Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı. Dion, o dönemdeki menajeri, sonradan ise eşi olan René Angélil'in, kariyeri için evini ipotek ettirmesiyle birlikte, genç yaşta Fransızca konuşan Kanada'da ün kazandı.

Celine Dion, 1968'de Charlemagne kasabasında dünyaya geldi. O, ailedeki 14 çocuktan en küçüğüydü. Aile müzikle iç içe yaşıyordu. Anne ve babası küçük bir kulüp işletiyor, haftasonları bu kulüpte beraber söylüyorlardı. Celine Dion, henüz 5 yaşındayken bu grupta ailesiyle birlikte şarkı söylemeye başladı. 12 yaşına geldiğinde ise annesi, babası ve bir erkek kardeşiyle Fransızca bir şarkı yazdı. Görüldüğü gibi Celine Dion'un başarısındaki en önemli etken ailesidir. Anne ve babası kendisine tam destek olmuş, çalışmalarını ve hayata yönelik hedeflerini müziğe yönlendirmesinde büyük rol oynamıştır.

Celine'in seslendirdiği parça bir demo albümde yer almış ve ünlü menajer Rene Angelil'in büyük ilgisini çekmişti. Angelil, genç Celine'in sesini çok başarılı bulmuştu. Ona göre Celine'in kendi albümünü çıkarıp uluslararası üne kavuşması içinbeklemeye gerek yoktu. Beklemek vakit kaybından başka birşey değildi. Çünkü Celine, hem sesi, hem müziğe bakış açısıyla olgun bir sanatçı gibiydi.

1981'de Rene Angelil ile çalışmaya başlayan Celine Dion, çok kısa zamanda büyük başarılara ulaştı. 1982'de Tokyo'da düzenlenen Yamaha Dünya Şarkıları Festivali'nde (Yamaha World Song Festival) altın madalyaya layık görüldü. Bir yıl sonra Fransa'da Altın Plak ödülünü alan ilk Kanadalı olarak tarihe geçti.

1988'de dünyaca tanınmasında belki de en büyük rolü oynayan olay gerçekleşti. Celine Dion, İrlanda'nın Dublin şehrinde düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda birincilik ödülü aldı. Ödül gecesini tüm dünyada yaklaşık 600 milyon kişi izledi. Celine Dion, bu sayede yalnızca izleyicilerin beğenisini değil yapımcıların da büyük takdirini kazandı. Bu takdirler, kısa zamanda iş tekliflerine dönüştü. Dünyaca ünlü Disney çizgi filmlerinden 'Beuty and the Beast' 'in soundtrackini seslendiren Celine Dion, bu albüm ile büyük ödüllerin sahibi oldu. Akademi ve Grammy ödüllerine layık görülen Dion, bu albümde yer alan bazı parçaları ikinci ingilizce albümü olan 'Celine Dion' da da kullandı. 'Celine Dion' albümü Kanada'da tam 7 ödül aldı.

Albümün İngiltere'de yayınlanmasının ardından 1965'ten beri kırılamayan dev bir rekora daha imza attı Celine Dion. 1965'te The Beatles grubu tarafından kazanılan ünvan yaklaşık 30 sene sonra Celine Dion tarafından devralındı. (Bu ünvan, İngiltere listelerinin gelmiş geçmiş en başarılı sanatçısına verilmektedir.) İngiltere'deki bu başarının ardından Amerika'da ise 4 milyon albüm satışı ile yepyeni bir rekora imza attı.

1996'nın Mart ayında sunulan 'Falling Into You' albümü, yılın en çok satılan albümü olmuş, 11 ülkede listebaşı olarak yer almış, 39. Grammy Ödülleri'nde 'Yılın Albümü' ve 'En İyi Pop Albümü' ünvanlarını beraberinde getirmişti. Bu albüm dünya çapında tam 25 milyon sattı.

Kendisine iki Grammy Ödülünü birlikte kazandıran 'Let's Talk About Love' albümü ünlü besteciler, vokalistler ve yapımcılar ile birlikte yapılan dev bir çalışmaydı. Bu albümün piyasaya sunulduğu gün, Titanic filmi vizyona girdi. 'My Heart Will Go On' adlı parçası hem Titanic'in soundtrack'inde, hem de 'Let's Talk About Love' albümünde yer alıyordu. Her iki albüm de 25 milyon satış rakamını geçerek inanılmaz bir rekoru beraberinde getirdi.

Celine Dion, yaptığı herşeyle olay olan büyük bir sanatçıdır. Birbirinden büyük başarılara, rekorlara imza atmış, tüm dünyanın takdirle izlediği, dinlediği bir yıldız olmuştur. Bu büyük başarıda en büyük pay, kuşkusuz ailesindeki müzik ruhu ve sanat anlayışıdır.

Diskografi

1999 Celine Dion/Unison 1999 Let's Talk About Love 1998 A l'Olympia 1998 C'Est Pour Vivre 1998 Celine Dion, Vol. 2 1998 Chansons en Or 1998 Collection 1982-1988 1998 D'Eux 1998 Gold, Vol. 1 1998 Let's Talk About Love 1998 Ne Partez Pas Sans 1998 Ne Partez Pas Sans Moi 1998 S'Il Suffisait d'Aimer (If It Is Enough to Love) 1998 These Are Special Times 1997 Let's Talk About Love 1996 Falling into You 1996 Live in Paris 1995 Des Mots Qui Sonnent 1995 The French Album 1995 Incognito 1995 Power of Love 1994 Dion Chante Plamondon 1994 Premieres Anees 1993 The Colour of My Love 1992 Celine Dion 1990 Unison

Diğer anlamları

Celine Dion

İngilizce Celine Dion kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. Celine Dion (nacida en 1968), cantante canadiense

Celine Dion

İngilizce Celine Dion kelimelerinin Fransızca karşılığı.
n. Céline Dion (née en 1968), chanteuse célèbre de nationalité canadienne, qui a représenté la France lors de l'Eurovision et qui a interprété les chansons du film "Le Titanic", chante en français et en anglais

Celine Dion

İngilizce Celine Dion kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
s. Celine Dion, nota cantante canadese

Celine Dion

İngilizce Celine Dion kelimelerinin Portekizce karşılığı.
s. Celine Dion (nascida em 1968), famosa cantora canadense

Celine Dion

İngilizce Celine Dion kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Celine Dion, zangeres van Canadese oorsprong

Celine Dion

n. (born 1968) Canadian female vocalist n. Celine Dion (born 1968), Canadian female vocalist

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Celine Dion
Celine Dion