Bakü

Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin, Hazar Denizi'nin batı kıyısında yer alan başkentidir. Kafkaslar’ın en büyük şehri, en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturur.Bakü, Hazar Denizi kıyısında yer alır.
Bakü, Hazar Denizi kıyısında yer alır.
Bakü Azerbaycan'ın başkenti. Nüfusu 3.736.000'in (2010 yılı tahmini) üzerindedir. Apşeron Yarımadasının güney kıyısında, Bakü Körfezinin meydana getirdiği geniş yayın üzerinde bulunur. Bakü Körfezi, Hazar Denizinin en muhafazalı limanıdır. Apşeron Yarımadası da kuzeyden esen güçlü Hazri rüzgarlarına karşı körfezi korur.

Bakü’nün tarihi çok eski tarihlere dayanır. Şirvanşahlar zamanında (M.S. 11. yüzyıl) başkent olmuştu. Daha sonraları Moğol işgaline uğradı, İranlılarla Ruslar arasında el değiştirdi ve sonunda 1806’da Rus topraklarına tamamen katıldı. 1920’de de Azerbaycan’ın başşehri oldu.

Bakü’nün önemi, eskiden Sovyetlerin en büyük şehirlerinden biri olarak, petrol sanayii ve yönetim merkezi oluşundan kaynaklanırdı. Bakü’de petrolün varlığı 8. yüzyıldan beri bilinmekteydi. 15. yüzyılda sığ kuyulardan petrol çıkarılmasına başlanmıştı. Romanya’da Ploeşti yakınlarındaki ilk petrol çalışmalarından hemen sona Bakü’de de 1872’de modern tekniklerle petrol çıkarılmaya başlanılmıştır. 20. yüzyılın başlarında dünyanın en büyük petrol bölgesi olan Bakü, 1940’lara kadar Sovyetlerin en büyük petrol sahasıydı. Ancak günümüzde rezervlerin çoğu tükenmiştir. Artık çok derinlere inilmesi ve denizde sondaj yapılması zarureti doğmuştur.

Bakü, körfezin çevresinde kat kat yükselen bir şehir görünümündedir. “İçeri Şehir” denilen eski Bakü tepede kurulu olup etrafı surlarla çevrilidir. Surlar ve 27 m yükseklikteki 12. yüzyıl yapısı olan Kız Kulesi hala ayaktadır. İçeri Şehir, labirenti andıran dar sokakları ve eski binaları ile ilginç bir manzaraya sahiptir. Eski yapılardan başta Sink Kale Camii ve minaresi, Şirvanşahlar Sarayı, Adalet Sarayı (Divan Han) ve Cuma Meşhed Minaresi olmak üzere cami, saray ve türbeler önem taşır.

İdari etkinliklerin yer aldığı modern şehir, eteklerde gelişmiştir. Çevredeki uydu sanayi şehirlerinde 500.000’i aşkın kişi yaşar. Kazıklar ve sondaj platformları üstünde kurulmuş petrol semtleri de Hazar Denizinin iç kesimine doğru uzanmaktadır.

Teknoloji alanında gerçekleştirilen gelişme; petrol arıtma sanayiinin, petrokimya sanayiinin, bilhassa petrol çıkarmak için gerekli araç-gereç yapımının geliştirilmesinde kullanılmıştır.

Bu uzmanlık dallarına gemi yapımı ve onarımı ile elektrikli makine üretimi, kimyasal madde, çimento, kumaş, ayakkabı ve besin sanayilerinin de eklenmesiyle, Bakü büyük bir sanayi merkezi olmuştur.

Başta gelen bir kültür ve eğitim merkezi olan Bakü’de bir üniversiteyle birçok yüksek öğretim kurumu vardır. Yükseköğretim kurumlarından petrol ve kimya sanayii ile ilgili olanı sahasında uzmanlaşmıştır. Azerbaycan Bilimler Akademisinin bünyesinde birçok bilimsel araştırma birimi vardır. Bakü’de nüfusun çoğunu Azeriler teşkil ederken önemli oranda Rus ve az miktarda Ermeni nüfus da yaşar.

Haritası

Bakü koordinatları: 40.383440, 49.893226

Diğer anlamları

Bakü

Türkçe Bakü kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Baku] n. capital city of Azerbaijan n. Baku, capital city of Azerbaijan n. baku, capital city of Azerbaijan (Geography)

Bakü

Türkçe Bakü kelimesinin Almanca karşılığı.
Hut , bleibend, dauernd; übrigbleibend

Bakü

Azerbaycan'ın başkenti ve en büyük kenti.

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  azerbaycan baküde gezilebilecek fazla biyer yok burda rayon diye tabir edilen diğer şehirlerde güzel yerler var ormanlık şelale v.s. örneğin ben zagatalada bulundum gerçekten kafa dinlemek için mükemmel bi yer ama biraz uzak ordan yakın yerlerde var tabi ama benim tercihim zagatala dan yana olur yakında havaalanıda açılacak o kadar uzakta sayılmaz artık ama tatil için yinde TÜRKİYE ....

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bakü güzel yer ama oldukca pahalı ülkeben gitti gördüm ama azerıler bızım türkleri cok sevıyorlar

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Salam olsun bütün Türklere men Azerbaycan Bakıdan Tural necesiz? Men Bakıda yaşayıram yazdıqlarınızı oxuyuram. Fakirlik her yerde var yalnız Azerbaycanda deyil sizde de var Türkiyede deyirsinizki Azerbaycan petrol ülkesi olmasına rağmen fakir yox fakir deyil Azerbaycan sovvetler birliyi dağıldıqdan bu yana problemleri çoxdu işyerleri yeni düzelir şeherimiz berbatdi yenilenir indi bunların hamisi para ile oluyor. Azerbaycan silahlara fazla para harciyor bizim fazla silahlarimiz var. İş yerleri aciliyor kim Azerbaycana gelmek istese buyursun misafirim olsun başim üste yeriniz var her birinizin bütün Türklerin

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Ben Bakude yasiyorum ve azeriyim bakunun nufusu simdi 4 milyon o nezamanin nufusu bilmem. birde artik burda neredeyse ermeni yok olanlarda eskiden ermeni kadinlariyla evlenmis azerilerin karilaridir onlar artik oluyorlar yani gitdikce azaliyorlar. bence daha cok yazmak olurdu cunki bu sehir gezgez bitiremssin iceri sehir kiz kulesi(bizdede var) gibi cok guzel yerleri vardir. bunlarin yailmasinida isterim mukunse

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben türkiyedenim..kemerde tanıştığım bakü'lü arkadaşım sayesinde araştırma fırsatı buldum ve insan olarak beyendm..baküde oturanlarda sanırımki türkleri seviyorlar..herkese selamlar..I m engin :)

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  BaküLü Azerbaycan Lı KardesLrımız izLeri Cok seviyor Kardeşiz onLarLa anLasıyoruz Birbirimize destek oLursak sahip Çıkarsak Kimsenın Sırtı Yere geLmez diye düşünüyorm ..Bakü güzeL ama iş Yok ayLık 350 puL :S

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dolandırıcılıkla ilgili falan sohbetlere söylemek isterim ki, dolandırıcı her yerde var TETE19BJK söyledi zaten.. o insanından aslı milletinden diğil. her bir şeyin temeli aile.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Ben internetden türklerin Baküyle, yani bizimle ilgili yorumlarını aradım ve çok güzel yorumlarla karşılaşdım. Böyle olucağını zannetmiyordum ama öyle oldu. Ne mutlu bana, ne mutlum türküm diyene, ne mutlu türkün kardeşiyim diyene. Sizleri çok seviyoruz Azerbeycandan selamlar olsun :)

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selam. ben bir azerbaycan hayranydım ve burda ticaret yapmak için baküye gardaşlarımızın yanına gittim. iran kapdan giriş yaptığımda moralim çok bozuldu. nk biz türkleri iran vatandaşlarıyla aynı keseye koydular. bizi sırada bekletirken azerileri en önden içeri aldılar. kapıdaki askere mende bir türküm ve sizdenim dediim halde almadılar. içerdeki polis dediki biz 2 devlet ve bir milletiz dedi:) bende yalan söylediğini söyledim. neyse geçelim. baküye geldiğimde ise sefalet içinde yaşadıklarını gördüm. aynı bizim bir zamanlar olduğu gibi süleyman demirel sistemi var. hükmete yakın olanlar yaşıyor diğerleri ise sürünyor. şehir pislik içinde. yani bizden 25 yl gerideler. ama bunlara rağmen azeri kardeşlerimi ve baküyü sevdim. tek hatalar ilham aliyevi çok seviyorlar. adam bence vatan haini ama cahil oldukları için ok seviyorlar. selamlar.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben beş sene baküde kaldım 2 saate gezip bitirebileceğin bir yer bakü

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  cuma gunu yola cıkıoz bizde caLısmaya geLioyruzz

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  2006 ağustos ta gittim.. sıcaktan ve özel işlerim gereği fazla gezemedim ama ,gördğüm yerleri ile tekrar gidilecek bir şehir..tavsiye ederim..imkan bulursam yine gideceğim..ha bu arada eşim de BAKÜ lü :))

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Herkesin yorumunu okudum. Kisaca özet yapıyım. Dolandiricilik her yerde var. Hatta İtalya, Litvanya, İspanya, Fransa, Amerika neresi aklınıza gelirse. Bunlarla genelleme yapılmaz. Her ülkede de iyi ve sıcak insanlar bulunur. Bi yorumu beyendim. Baküden ayrılmak gerçekten de zor. Problemsiz olmayacak tabi. Nice problemsiz yerler ülkeler var, insanları problem arıyorlar. Mutluluğun anahtarı burdadır. Tek gücümüz bir ulus tek birlik olmamizda olacaktır. Unutmayın şu ankı aşamada bir birimize en az diğerleri kadar sevgiyle yaklaşmalıyız. Hep kusurlarımızı görmekten sıkıldım. Bi de iyi yönlerimizi görelim. Türk-azeri aynı millet unutmayın. Atasözlerimiz bile hemen hemen aynı. Bu bi kanıttır. Düşüncelerimi aktara bildiysem ne mutlu bana... Hepinizi seviyorum! Hikmet

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  selam bence de bakü çok güzel bir yer hem zaten türklerin azerileriden başka dostu yok aynı zamanda azeri insanları çok sıcak kanlılar her daim size gülümsyebilirler onların bu yönünü çok seviyorum yaşasın türk azeri dostluğu

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Arkadaşlar;baküden trabzora karayolu ile gitmek istiyorum,nasıl ve nerden daha güvenli gidebilirim?Paylaşabilirmisiniz ltfn.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  baku çok güzel bir şehir. ama ne yazık ki insanlarıyla anlaşamıyoruz sebebi ise her konuda sizi dolandırmak istemeleri.gidin gezin ve görün. ben gitim yaşadım ve gördüm. polisleri dahil.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben 4 yıl önce gittim baküy ablamlar orda çok güzel bir yer eğer eşimin ve benim güzel bir işi olsa orda yaşamak isterim bakülü iş adamlarına duyurulur.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Salam,Men Bakida qaliram.Burada cox sayda yabanci insanlar yasiyor ve her dilde her dinden insanlar burada rahat ede biliyorlar,Baki cox muasir seherdir.En cox Baki geceleri,eceazkarligi ile bir cox avropa seherlerinden ustundur

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  burdan her kese salam olsun men azerbaycanliyam bununla fexr edirem tebiki her bir devlette sorun olmalidir bu gercekdir ama bunu untmayalim Heyder Eliyev bizim atamizdir gurucumuzdur bunu unutmak terbiyesizlik olardi men ozum bakida galiuram bizim burda coxlu turk dostlarimiz var genc arkadalar var hepsi ii insanlar biz turkleri asla ama asla kendimizden ozumuzden secmeyiz AYİRMAYİZ DEYESEN COX DANİSDİM ALLAHA EMANET OLUN BYEEE

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben berlinde oturuyom benim senelerce birlikte oldugum bir azeri kiz vardi ikimiz birbirimiz icin ölürdük canimdan cok seviyorum yesil gözlümü ailesini berlinden yurt disi ettiler aradan 2 hafta gecti hasretine dayanamadim bende biletimi kestim bakuya gittim ilkdefa cok güzel baku neyse tek basima kizin evine gittim tabi herseyi göze aldim ailesi mi falan beni ilgilendirmedi evine gittim allahin emri ile istedim tek basima iste simdide bir aya kalmaz gidiyom ailemle nis an takmaya biz sevdikmi sevdigimizi ucunda ölüm olsada yine birakmam

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Baküde biraz yaşadım, benim gördüğüm kadar azeriler çok iyi insanlar, türkiyeyi ve türkleride çok seviyorlar ama ben düşünüyorumda azerilerde türklerle aynı kaderi paylaşıyor, Bir petrol ülkesi olan azerbaycanda azeriler sefalet ve yokluk içinde yaşıyorlar ama başları olan İlham Aliyev denen adam tam bir diktatör gibi yönetiyor ülkeyi. Gariban vatandaş sefalet içindeyken kendisi azerbaycanın her tarafına saraylar yaptırıyor.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Bakü güzel bir şehir.Kızlar kalesi,içeri şehir,targovi,sahil parkı,Türk şehitleri anıtı ve şehitler hıyabanı,tuzlu göl gibi gezilip görülecek bir çok yer var. Tuzlu göl çok ilginç, yoğun tuz nedeniyle batmıyorsun yüzme bilmesen de rahat yüzersin.İnsan ilişkilerinde özellikle ticaret yapıyorsan çok dikkatli olman gerekir artık yüm dünyada dikkatli olmak gerekmiyormu? Azerbaycanlı TÜRK kardeşlere selamlar olsun.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bende bakuden bir kız ile tanıştım.şimdi baku hakkında bilgi araştırıyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Ben Baküdenim.Burdan bütün türk karde$lerime selamlar gönderiyorum.Azerbaycan hakikaten çok güzel bir yerdir.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben afyondan memduh bakü ngerçekten çok güzel bir yerleşim merkeizidir bu arada orada bulunun bir türk firması sayesinde burada ( baküde ) çalışıyorum ve çok güzel projelere imzalar atılmıştır ben çok begendim ve artık hayatımı baküde sürdürecem

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  BEN TÜRKİYENİN GÜZEL ŞEHRİ ANTALYA;DANIN TELEFONLA BAKÜDEN BİR KIZLA TANIŞTIM VE EVLENME TEKLİF ETTİM BAKÜYÜ ÇOK MERAK EDİYORUM YAZA BAKÜYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYRUM

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  baku herseye ragmen sevebılecgınız bı yerdır ondan kopmanız zoy olacaktır gıdın yasayın goreceksınız

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Bakü çok güzel bir şehir .Azerbaycanın her tarafı güzel.Dağlık Karabağ daha da güzel diyorlar oraya gidemedim çünki kan düşmanımız ermeniler tarafından işgal edilmiş şu anda 1 milyon mülteci var orda .ermeniler şerefsizcesine çoklu azeri çoçukları ,yaşlıları,kadınları katl etmişler.en büyüğünü de Hocalı Soykırımında yapmışlar.ermeniler son yüz yılda 5 milyon Azeri-Türk katl etmişler.Sonrada yalandan 1915 uydurmasını yüzümüze çarpmak istiyorlar.onlar çok şerefsizler .Atalarımız 1 ci dünya savaşında ruslarla savaşarken onlar atalarımız Allah emanet ettiği ailelerine saldırıp işkence ile katl ediyorlardı.Onlardan çok nefret ediyorum.Onlar resmen Türk düşmanı bir millet.Dikkatinize göre TEŞEKKÜRLER.Yaşasın Azerbaycan-Türkiye kardeşliyi.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  baku kulekler sehrıdır.ben bakuyu coooooooooook sevıyom.gun gectıkce guzellesıyor.ınsanları da guzel.her yerde dolandırıcı var nolucakkı.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  12.05.2011 yazdıgım tarih azerbaycan da 7 ay kaldım cok pahalı bir ülke rüşvet almış başını gitmiş polisi tam rüşvetci maliyecisi tam rüşvetci aklınıza gelicek her şeyden rüşvet cıkarıyorlar..fakir tam fakir zengin tam zengin babası dedesi büyük bi vazifede olan gençlik kafasına göre takılıyor sanki dünyayı onlar kurmuş acıyorum vallahi ordaki halka gitmek isteyen dikkatli gezsin 5 günden fazla kalıcaksanız bi polis merkezinden geçici oturum alın yoksa mikrasesi alır sizi korkuta bilirse biraz paranızı alır korkutamasa alır götürür başınızın etini yerler..BİZİM TÜRK SEFİLİĞİ DE BERBAT HİÇ YAIMCI OLMUYORLAR duydumki orda calısanlar yılllardır orda görev yapıyorlar yan gelip ytıyorla pek fazla ilğilenmiyorlar allah bildiği ğibi yapsın konsolosluktakileri..

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bakü
Bakü