Asfalt

ASFALT Alm. Asphalt, Fr. Ashalte, İng. Asphalt. Viskoz (az akışkan, lizüci) halden katı hale kadar değişkenlik gösteren siyah ve kahverengi organik bir madde. Esas olarak bir hidrokarbon olan asfaltın, kimyasal bileşimi oldukça karışık ve değişken olup, petrolün destilasyonundan veya tabii yataklardan elde edilir. Bugün yaygın olarak kullanılan asfalt, petrolün rafinasyonundan elde edilen yan üründür.

Asfalt, Viskoz (az akışkan, lizüci) halden katı hale kadar değişkenlik gösteren siyah ve kahverengi organik bir madde. Esas olarak bir hidrokarbon olan asfaltın, kimyasal bileşimi oldukça karışık ve değişken olup, petrolün destilasyonundan veya tabii yataklardan elde edilir. Bugün yaygın olarak kullanılan asfalt, petrolün rafinasyonundan elde edilen yan üründür. Maden kömürünün damıtılması esnasında elde edilen siyah madde zifttir.

Asfalt; yolların, hava alanlarının kaplanmasında, çatı izolasyonunda, su ile irtibatlı olan yapılarda su geçirmezlik sağlamada kullanılır. Yapışkan özelliği vardır. Boya sanayiinde, akü imalatında, su kanallarını kaplamada ve kil tuğlalarını yapıştırmada kullanılır. Asfalt genellikle petrolün oksidasyonu neticesinde teşekkül etmiştir. Yani petrol menşelidir. Çamur ve göl halinde (Bermudez kara gölünde ve Trinidad’daki kara gölde) bulunduğu gibi, yer altında kaya aralarında sert halde de bulunur. Sert haldekiler yer altından maden çıkarılır gibi çıkarılır. Ayrıca kum taşlarında ve killer arasında da bulunur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

asfalt

Türkçe asfalt kelimesinin İngilizce karşılığı.
[asfalt (het) ] n. asphalt, black tar-like substance used for paving and roofing; blacktop, tarmac, bitumen n. asphalt, blacktop, black tar-like substance used for paving and roofing; motorway, pavement, tarmac

asfalt

Flemenkçe asfalt kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. asphalt, black tar-like substance used for paving and roofing; blacktop, tarmac, bitumen

asfalt

Flemenkçe asfalt kelimesinin Fransızca karşılığı.
(constructie) asphalte (m)

asfalt

siyah renkte şekilsiz bir cins bitüm. ana maddesi katran olan ve yolların kaplanmasında kullanılan karışım. asfaltlanmış.

asfalt

Türkçe asfalt kelimesinin Fransızca karşılığı.
asphalte [le], bitume [le], macadam [le]

asfalt

Türkçe asfalt kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Asphalt

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Asfalt
asfalt