Artık Yıl

Artık yıl, takvim yılının mevsimlerle ve Dünya'nın Güneş çevresinde dönme süresiyle uyumlu olması için, fazladan bir gün içeren yıllara denir. Gregoryen takviminde, bu fazladan gün 29 Şubat olarak seçilmiştir. Bu takvimin kurallarına göre bir yılın artık yıl olup olmadığı şöyle belirlenir:

Artık yıl, takvim yılının mevsimlerle ve Dünya'nın Güneş çevresinde dönme süresiyle uyumlu olması için, fazladan bir gün içeren yıllara denir.

Gregoryen takviminde, bu fazladan gün 29 Şubat olarak seçilmiştir. Bu takvimin kurallarına göre bir yılın artık yıl olup olmadığı şöyle belirlenir:

Eğer yıl 400'e tam olarak bölünebiliyorsa, yıl artık yıldır. Eğer yıl 4'e tam olarak bölünebiliyor ve 100'e tam olarak bölünemiyorsa, yıl artık yıldır.

Bunun dışındaki durumlarda yani a) Yılın 4'e bölünememesi ya da b) 100'e bölünüp 400'e bölünememesi durumunda, yıl artık yıl değildir. Jülyan, geliştirilmiş Jülyan ve İran takvimlerinde de benzer kurallarla belirlenen artık yıllar vardır.

İlgili konular

Artık saniye Artık ay (İbrani ve Çin takvimlerinde)

Diğer anlamları

Artık yıl

Dört yılda bir gelen 366 günlük yıl, seneikebise:
"1996, 2000, 2004, 2008 gibi dört ile bölünebilen her yıl, artık yıldır."-

Artık yıl

Türkçe Artık yıl kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Schaltjahr

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Artık yıl,yılların 4'e bölünmesiye bulunur.Ama sadece 4'e bölerek bulabiliriz.Artık yıl 4 yılda bir artar.Artık yılın anlamı aynı zamanda fazladan bir gün içeren yıllara denir...

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.