Amiina

Amiina (eski isimleriyle, Amína ve Aníma) Hildur Ársælsdóttir, Edda Rún Ólafsdóttir, Maria Huld Markan Sigfúsdóttir, ve Sólrún Sumarliðadóttir'den oluşan bir İzlandalı yaylı dörtlüsüdür. Genellikle Sigur Rós ile beraber çalışıp konser vermeleriyle bilinirler.

Amiina (eski isimleriyle, Amí­na ve Aní­ma) Hildur írsí¦lsdóttir, Edda Rún í“lafsdóttir, Maria Huld Markan Sigfúsdóttir, ve Sólrún Sumarlií°adóttir`den oluşan bir İzlandalı yaylı dörtlüsüdür. Genellikle Sigur Rós ile beraber çalışıp konser vermeleriyle bilinirler.

Müziklerinde kullandıkları minimalist stil, çağdaş klasik yaylı parçaları, ambiyans sesleri, elektronik loop`lar ve metal-piyanolar barındırır. Grup, elemanlarının konserlerinde çok fazla sayıda enstrümanı bir arada kullanmaları ve şarkının ortasında, genelde bir sample`ın ardından, bir enstrümandan sahnenin diğer ucundaki diğer bir estrümana geçip çalmaları ile tanınıyor.

Grup, ilk kurulduğunda kemanda Marí­a ve Hildur viyolada Edda ve çelloda Sólrún`u barındıran bir yaylı dörtlüsüydü. Dörtlü albüm yayınlama planları yapmadan önce Sigur Rós`un ödül kazanan albümü () ``(isimsiz)`` ve devamı olan as Takk...`da grup ile beraber çalıştı.

İlk yayınlanan kayıtları 4 şarkılık EP`leri Animamina oldu. İlk albümleri Kurr ise 21 Mart, 2007`de, grubun kendi müzik şirketi olan, Bláskjár`dan yayınlandı. Albümün ilk single`ı "Seoul" isimli şarkıya seçildi. Ayrıca, albüm Haziran 2007`de Ever Records tarafından yeniden yayınlandı.

Sigur Rós, Haziran 2006`da konserlerine ara verdiğinde, Amiina, Ekim ve Kasım aylarında, kendi başlarına ilk kez Avrupa`da ve Amerika`da konserler vermeye başladı. Kurr albümünün yayınlanmasından sonra, Mart ve Nisan aylarında Kuzey Amerika`da, Mayıs ayında ise Avrupa`da konserler verdiler.

10 Aralık 2007`de "Hilli (At The Top Of The World)" isimli şarkı Kurr albümünün ikinci single`ı olarak yayınlandı. Şarkı Amiina ve Lee Hazelwood `un beraber çalışmasıydı ve Lee Hazelwood`un vokalleri ile şarkının yeni bir kaydından oluşuyordu. Bu şarkı Lee Hazelwood`un ölmeden önce kaydettiği son şarkı oldu.

Üyeler

  • Marí­a Huld Markan Sigfúsdóttir
  • Hildur írsí¦lsdóttir
  • Edda Rún í“lafsdóttir
  • Sólrún Sumarlií°adóttir


Enstrümanlar

;Elektronik enstrümanlar
*Kompakt synthesizer
*Dijital Piyano
;Gitarlar ;Harpler
*Keltik harp
;Reed`ler ;Metal-piyanolar
*Glockenspiel (bazen yay ile beraber kullanırlar)
;Viyolalar
*Çello
*Viyola
*Keman
;Zither`lar
*Gideon harp ("masa harpı" olarak da bilinir)
;Diğer
*Zil sesleri
*Cam harpler
*Kalimba
*Müzikal Testere


Diskografi

AlbümlerEPlerSingle`larToplama Albümler

  • ``Screaming Masterpiece`` (2005)
  • ``Kitchen Motors Family Album/Fjölskyldualbúm Tilraunaeldhússins`` (2006 Sonbahar)


Linklerİzlandalı müzik grupları Rock müzik grupları

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.