Abhazya’da Gürcü Etnik Temizliği

Abhazya'da Gürcü etnik temizliği, Abhazya'da Gürcü-Abhaz anlaşmazlığı sırasında, 1991-1993 arasında uygulandı. Rusya Federasyonu güçlerince desteklenen Abhaz ayrılıkçılar ile Kuzey Kafkasyalı paralı askerler tarafından 10.000 kadar Gürcü bu etnik temizlik sırasında öldürüldü. Öldürülenler arasında önde gelen siyasetçiler Guram Gabiskiria, Jiuli Şartava, Raul Eşba gibi kişiler de vardı. Abhazya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan 250.000 kadar Gürcü de zorla göç et

Abhazya'da Gürcü etnik temizliği, Abhazya'da Gürcü-Abhaz anlaşmazlığı sırasında, 1991-1993 arasında uygulandı. Rusya Federasyonu güçlerince desteklenen Abhaz ayrılıkçılar ile Kuzey Kafkasyalı paralı askerler tarafından 10.000 kadar Gürcü bu etnik temizlik sırasında öldürüldü. Öldürülenler arasında önde gelen siyasetçiler Guram Gabiskiria, Jiuli Şartava, Raul Eşba gibi kişiler de vardı. Abhazya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan 250.000 kadar Gürcü de zorla göç ettirildi. Bu göç sırasında da çok sayıda insan yolda yaşamını yitirdi.

Abhazya'daki etnik temizlik sırasında 10.000'den çok insanın ortadan kaldırıldığı tahmin edilmektedir. Bunun dışında 250.000 kadar Gürcü evlerinden sürülürken büyük acılar çekti, yaralandı, baskına uğradı ve işkence gördü. Yaklaşık 30.000 Rus, 25.000 Abhaz, Ermeni ve Yunanlı ve başka ulustan kişiler mülteci durumuna düştü. 20.000'den çok Gürcü okulu, çocuk yuvası, kültür merkezi, kilise, hastane ve tarihsel kalıntı yakıldı ve yağmalandı. Abhazya'daki etnik temizlik sırasında Yunanlılar, Yahudiler, Ukraynalılar, Ruslar ve değir etnik gruplar da etkilendi. Abhazya'nın doğu kesimindeki Gali bölgesinin Gürcülerinin bir bölümü yıllar sonra evlerine geri döndü. Ancak bu nüfus, anadilinde eğitim gibi bütün haklardan mahrum ve sürekli tehdit altında yaşamaktadır.

Savaşın sona ermesinden sonra Gürcüstan hükümeti, Lahey Savaş Suçları Mahkemesi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bölgede inceleme başlattı ve soykırım, etnik temizlik konularında belgeler toplamaya başladı. 1998 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi, Abhazya'da Gürcülere etnik temizlik uygulandığını resmen kabul etti. Mart 2006'da Lahey Savaş Suçları Mahkemesi, Gürcistan'dan bu konudaki belgeleri istedi. Bugün Abhazya'nın Gali bölgesinde Abhaz yönetiminin Gürcülere karşı uygulamalarına Birleşmiş Milletler gözlemcileri dikkat çekmektedir.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.