Abdi İpekçi Arena

Abdi İpekçi Arena (eski adıyla Abdi İpekçi Spor Salonu), İstanbul, 10. Yıl Cad. Zeytinburnu'nda bulunan spor salonudur.

Abdi İpekçi Arena (eski adıyla Abdi İpekçi Spor Salonu), İstanbul Zeytinburnu`da bulunan şu anda kapasite itibariyle Türkiye`nin en büyük salonu.kaynak göster

Yapımına 1979`da başlandı. Uzun süren tartışmalar ve duraklamalardan sonra tam 10 yıl sonra 1989`da ABD`den gelen Harlem takımının gösterisiyle açıldı. 1989-90 sezonunda ilk kez Türkiye Basketbol Ligi maçlarına evsahipliği yaptı. Ertesi yıl kış aylarında Türk ve yabancı takımların katıldığı bir halı saha futbol turnuvası düzenlendi. 1991`in son aylarında Türk Milli Takımı`nın Avrupa Basketbol Şampiyonası elemesindeki Belçika maçını, yapılan özel organizasyon sayesinde 20 bine yakın seyirci bilet parası ödemeden izledi.

İstanbul Atatürk Havalimanı`na 12 km. uzaklıktaki Abdi İpekçi Spor Salonu basketbolun yanı sıra pek çok branşın Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına ev sahipliği yaptı. Bu salon 2001`deki, 32. Avrupa Basketbol Şampiyonası için yapılan düzenlemeler sonucunda dünyanın her yerinden gelen insanların büyük bir keyifle maç seyredebileceği bir mekan haline gelmiştir.

11.500 seyirci kapasitesi vardır. Ancak özellikle Efes Pilsen ve Ülkerspor`un Avrupa Kupası`ndaki maçları ve Türk Milli Basketbol Takımı`nın pek çok maçında bu kapasite oldukça aşılmıştır. Ancak diğer maçlarda salonun seyirci kapasitesinin bu kadar büyük olması sorun yaratmış ve taraftarların tribünde dağılması sebebiyle yeterli baskıyı kuramaması nedeniyle 2005`te tribüne perdeleme sistemi yapılmıştır. Böylece seyirci sayısı az olan maçlarda perdeler indirilerek tribünler küçültülmektedir. Salonda 1500 araçlık bir otopark da mevcuttur.

Dört yönlü ve ekranlı skorbord, altı adet on-line sisteme açık gişe, dört ayrı bölümde seyirci tuvaletleri, dört adet en modern şekilde dizayn edilmiş soyunma odaları, iki adet internet odası ve basın merkezi, iki adet çok amaçlı kullanılabilen büyük salon, dört adet hakem ve gözlemci odası, ofisler, modern VIP salonları salonu zenginleştiren diğer unsurlardır. Türkiye Basketbol Federasyonu`nun ofisleri de salonun altında yer almaktadır.

Salonda spor müsabaklarının dışında pek çok parti kongresi ve konserler düzenlenmektedir. Ayrıca Türkiye`de yapılan 2004 Eurovision Şarkı Yarışması`da Abdi İpekçi`de gerçekleştirilmiştir.

2006-2007 sezonunda Efes Pilsen,Fenerbahçe Ülkerspor ve Play-Off ve büyük maçlarda Galatasaray Cafe Crown bu salonda Beko Basketbol Ligi maçlarını yapmışlardır Spor Portalı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Abdi İpekçi Arena
Abdi İpekçi Arena