--}}

Zamanda Yolculuk

Zamanın doğası henüz tam anlaşılamadığından, zamanda yolculuk şimdilik bilim kurgunun egemenliğindedir. Bu konudaki temel veriler şunlardır: Zamanda İleri Yolculuk Mümkündür.* Hepimiz için ortak zaman ileri doğru akmaktadır.

}

Zamanın doğası henüz tam anlaşılamadığından, zamanda yolculuk şimdilik bilim kurgunun egemenliğindedir.

Bu konudaki temel veriler şunlardır:

Zamanda İleri Yolculuk Mümkündür.


  • Hepimiz için ortak zaman ileri doğru akmaktadır.
  • Einstein fiziğine göre, bir cisim hızlandıkça, zamanı genişler.


Zaman genişlemesi, cisim için zamanın daha yavaş akmasıdır. Cisim hızlandıkça zamanda ileri gitmektedir. Örnek vermek gerekirse; İkiz kardeşlerden biri ışık hızına yaklaşabilen bir roketle yolculuğa çıkıp geri döndüğünde, Dünyada bıraktığı kardeşini kendinden daha yaşlı bulur.

Zamanda Geriye Yolculuk Mümkün mü?


  • Bunu günümüz fiziği tam olarak çözememiştir.
  • Zamanın doğrusal olmadığı, ve hatta farklı boyutları olduğu ileri sürülmektedir.


Yani ileri, geri`nin dışında sağa, sola, yukarı aşağı gibi zaman yönleri ve paralel uzay zamanların da varlığı olası görülmektedir.

Bazı fizikçiler olay dağılımlarının çok yönlü olduğunu ve bugün oluşan bir şeyin geçmişi değiştirebileceğini iddia etmektedirler.

Ayrıca zamanda geriye doğru yapılacak bir yolculuk zaman paradoksları oluşturabilir. Mesela geçmişe gidip, ebeveyninizin daha siz doğmadan yanlışlıkla ölmesine neden oldunuz diyelim. Biraz düşünün karmaşayı. Daha iyimser durumlarda bile zaman yolcusunun geçmiş tarihte oluşturabileceği sapmaların ortaya çıkaracağı açmazlar epey kafa karıştırıcıdır. Bu bir anlamda silah gibi de kullanılabilir.

Sonuçta, neyse ki bugünlerde zamanda geri yolculuk mümkün değildir.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.