--}}

Zübük

Zübük ya da tam adıyla Zübük - Kağnı Gölgesindeki İt, Aziz Nesin'in en önemli romanlarından biridir. 1980 yılında Kemal Sunal'ın başrolde oynadığı Zübük filminin senaryosu bu kitaptan uyarlanmıştır.

Yazarı Aziz Nesin...

Roman genelinde gerçekçi bir havaya sahip. Özü itibariyle, her an her yerde gerçekleşebilecek türden olaylar, bu roman sayesinde alaylı bir tarzla anlatılmış. Bu da okurun gülerken düşünmesini sağlamıştır. Fazla sıkılmadan okuyabileceğimiz kitabın ana kahramanı Zübük`e karşı tatlı bir sinirlenme uyanıyor insanın içinde. Ancak kitapta aynı zamanda gerçek suçlunun sadece sahtekar insanların değil bunu kabul edenlerin de olduğunu vurgulaması duyarlılık adına yapılmış hoş bir vurgudur. “Zübükzade İbraam”ın halkı kandırmasına rağmen önce belediye başkanı, sonra milletvekili seçilmesi, hiçbir vaadini tutmamasına karşın desteklenen adam olması, aslında “tüm kasabanın” suçuydu. Yani insanların çürümeye yüz tutmuş, çıkar...

Zübük 1980 yapımı film

Aziz Nesin’in 1960 darbesi sonrası yazdığı ve dönemin siyasi figürlerinden beslenerek oluşturduğu kitabı Zübük, yalnızca yazıldığı dönemle sınırlı kalmayan; aksine günümüzde dahi varlığını sürdüren opurtünist zihniyeti merkezine alır. Nitekim romanın popülerliği ve asla eskimeyen duruşu da, Türker İnanoğlu tarafından es geçilmemiş ve onun yapımcılığında 1980 darbesinin hemen öncesinde beyazperdeye aktarılmıştır. Uyarlama senaryosunu Atıf Yılmaz’ın yazdığı, yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı filmin başrolünde ise sinemamızın güldüren adamı Kemal Sunal yer almaktadır.

Oyuncular

Oyuncu Karakteri
Kemal Sunal Bu film çekildiği sırada 35 yaşındaydı. İbrahim Zübükzade
Memduh Ün Bu film çekildiği sırada 60 yaşındaydı. Huzur Partisi Milletvekili

Teknik ekip

Ad Soyad Görevi
Kartal Tibet Bu filmde 42 (şu anda 83) yaşında Yönetmen

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Zübük
Zübük