--}}

Yeni Sabah (gazete)

Yeni Sabah gazetesi İlhami Safa ve Cemalettin Saraçoğlu ortaklığında 1938`de kuruldu.. Başyazıları Hüseyin Cahit, sonra Cemalettin Saraçoğlu yazdı. Ref`i Cevat Ulunay, Sabri Esat Siyavuşgil, Kadircan Kaflı, Şükrü Baban yazı kadrosundaydı. 1950`lerde ``Hürriyet`` ve ``Yeni Sabah`` iki büyük gazeteydi. Osman Karaca, Oğuz Akkan, Nezih Demirkent, Müşerref Hekimoğlu, Nezihe Araz, Hakkı Devrim, Altan Erbulak, Oğuz Aral, Esin Talu, Ali Oraloğlu, Ratip T

Yeni Sabah gazetesi İlhami Safa ve Cemalettin Saraçoğlu ortaklığında 1938`de kuruldu.. Başyazıları Hüseyin Cahit, sonra Cemalettin Saraçoğlu yazdı. Ref`i Cevat Ulunay, Sabri Esat Siyavuşgil, Kadircan Kaflı, Şükrü Baban yazı kadrosundaydı. 1950`lerde ``Hürriyet`` ve ``Yeni Sabah`` iki büyük gazeteydi. Osman Karaca, Oğuz Akkan, Nezih Demirkent, Müşerref Hekimoğlu, Nezihe Araz, Hakkı Devrim, Altan Erbulak, Oğuz Aral, Esin Talu, Ali Oraloğlu, Ratip Tahir Burak bu dönem yazı kadrosundaydı. Gazeteyi 1948`de Safa Kılıçlıoğlu devraldı. DP`nin kapattığı gazeteler arasındaydı.

Vatan ve Dünya ile polemiklere giren Yeni Sabah, Esat Mahmut Karakurt`un dizi romanlarıyla tirajını artırmıştı. 11-13 Ocak 1961`de üç gün gazete çıkarılmaması eyleminde öncülük etti. Safa Kılıçlıoğlu 1964 haziranında ``Yeni Sabah`` `ı kapattı, ``Meydan`` dergisi ve ``Meydan Larousse`` `yi yayımladı.

1967 tarihinde ise Yeni Sabah gazetesi Kayseri`de üç yıldan biraz fazla süre ile Hasan Sami Bolak tarafından çıkarılmaya başlandı.. Daha sonra sahip değiştiren Yeni Sabah gazetesi günlük olarak halen Kayseri`de yayınını sürdürüyor.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.