--}}

Yağmur Ormanları

Yağmur ormanları, yıllık en az 1750-2000 mm yağışa dayalı, yüksek yağış miktarı ile karakterize ormanlardır. Ekvator'dan itibaren kutuplara doğru 23° kuzey 27° güney enlemleri arasında yer alan tropikal yağmur ormanları, bütün seneyi kapsayan daimi sıcaklık ve nemlilik ile, devamlı surette büyüyen geniş yapraklı ağaçlar karakterize eder.Yağmur ormanları, yüksek düzeyde yağış alan ormanlarla kaplı biyomlardır. Tropikal yağmur ormanları olduğu gibi ılıman yağmur ormanları da vardır. Yağmur ormanlarının en önemli özellikleri flora ve faunasındaki inanılmaz biyoçeşitlilik ve çok sayıda türü barındırmasıdır.

En büyük tropikal yağmur ormanları Amazon Basin`deki Amazon Yağmur ormanı, Nikaragua, güney Yucatan Yarımadası, Orta Amerika`da Belize, Kamerun`dan Demokratik Kongo Cumhuriyeti`ne kadar Afrika`nın ekvatoryal bölgelerinin büyük kesimi, Myanmar`dan Endonezya ve Papua Yeni Gine`ye kadar güneydoğu Asya, Doğu Queensland, Avustralya ve ABD`nin bazı bölgelerinde bulunmaktadır. Tropiklerin dışında ılıman yağmur ormanları İngiliz Kolombiyası, güney Alaska, batı Oregon ve Washington, batı Kafkas, Gürcistan`ın Ajaria bölgesi, Balkanların batısındaki bölgeler, Yeni Zelanda, Tasmanya ve Avustralya`nın doğu bölgelerinde bulunur.

Yağmur ormanları atmosferdeki karbondioksit dengesini koruduğu için dünya ekolojik sisteminde çok önemli bir yere sahiptirler.

LinklerDiğer anlamları

yağmur ormanları

Yağmurların bol düştüğü ormanlık alan.


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yağmur Ormanları
yağmur ormanları