William Walton

Sir William Turner Walton(29 Mart 1902 – 8 Mart 1983), ingiliz bir bestecidir. 60 yıllık kariyerinde, klasik müzik tarzında eserler vermiştir, operalar bestelemiştir. En iyi bilinen eserleri ''Façade – An Entertainment'' ve ''Belshazzar's Feast'' kantatı ve birinci senfonisi(''First Symphony'')si dir.

Sir William Turner Walton(29 Mart 1902 – 8 Mart 1983), ingiliz bir bestecidir. 60 yıllık kariyerinde, klasik müzik tarzında eserler vermiştir, operalar bestelemiştir. En iyi bilinen eserleri Façade – An Entertainment ve Belshazzar's Feast kantatı ve birinci senfonisi(First Symphony)si dir. Lancashire'da doğmuştur. Müzisyen bir babanın oğludur. Küçükken Christ Kilise'sinde(Oxford) şarkı söylemiştir. Daha sonra üniversiteye gitmiş ama eğitimini yarım bırakmıştır. Bundan sonra kendi kültürel eğitimini evinde sürdürmüştür. İlk müzik çalışmalarını Edith Sitwell'in ortaklığıyla yapmıştır. Façade adlı eseriyle bir Modernist olarak tanınmıştır, ama daha sonra daha sonra eseri, popüler bir bale parçasına dönüşmüştür. Orta yaşlarına geldiğinde İngiltere'de yaşamayı bırakıp, genç karısıyla İtalya'da bir ada olan Ischia Adası'na taşınmıştır. Başlıca Eserleri * Troilus and Cressida (opera) Opera * The Bear (opera) * Concerto pour alto (Walton)(Alto için konçerto) * Concerto pour violoncelle (Walton)( Viyolonsel için konçerto) * Symphonie nº 1(Walton) * Variations sur un thème de Hindemith(Hindemith temsı üzerine varyasyonlar.) == Diskografi Senfonileri * Senfoni 1 (1932/35) - Royal Philharmonic, André Previn (1987 - Telarc) * Senfoni 1 - City of Birmingham Symphony Orchestra, Simon Rattle (1990 - Emi) * Senfoni 1 - London Philharmonic, Bryden Thomson (1991 - Chandos) * Senfoni 1 - English Northern Philharmonic, Paul Daniel (1994 - Naxos) * Senfoni 2 - Cleveland Orchestra, George Szell (1959 - Sony)

Senfonik Eserleri

* Partita pour orchestre - Cleveland Orchestra, Georges Szell (1965 - Sony) * Partita pour orchestre - English Northern Philharmonic, Paul Daniel (1994 - Naxos) * Hindemith teması üzerine varyasyonlar- Cleveland Orchestra, Georges Szell (1965 - Sony) * Varii Capricci - London Philhamonic, Bryden Thomson (1991 - Chandos)

Konçertoları

* Concerto pour violon(Keman için konçerto) - Dong-Suk Kang / English Northern Philharmonic, Paul Daniel (1997 - Naxos) * Concerto pour violoncelle - Tim Hugh / English Northern Philharmonic, Paul Daniel (1997 - Naxos) * Concerto pour alto - Nobuko Imai / London Philharmonic, Lathan-Koening (1992 - Chandos)

Oda Müzikleri

* Quatuor avec piano (1921) - Quatuor Maggini & Peter Donohoe, piano (1999 - Naxos) * Quatuor à cordes (1947) - Quatuor Maggini (1999 - Naxos) == Film Müzikleri == *1935 : Tu m'appartiens (Escape Me Never) de Paul Czinner *1936 : Comme il vous plaira (As you Like it) de Paul Czinner *1937 : Dreaming Lips de Paul Czinner *1939 : La Vie d'un autre (Stolen Life) de Paul Czinner *1941 : La Commandante Barbara (Major Barbara) de Gabriel Pascal *1942 : The Next of Kin de Thorold Dickinson *1942 : The Foreman Went to France de Charles Frend *1942 : Spitfire (The First of the Few) de Leslie Howard *1942 : Went the Day Well? d'Alberto Cavalcanti *1944 : Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France) de Laurence Olivier *1948 : Hamlet de Laurence Olivier *1955 : Richard III de Laurence Olivier *1970 : Les Trois Sœurs (Three Sisters) de Laurence Olivier et John Sichel == Linkler == * William Walton Trust * William Walton Online Archive. Archive of digitised works from the Beinecke Rare Book and Manuscript Library, Yale University. * Walton pages at Oxford University Press * Sir William Turner Walton (1902–1983), Composer, Sitter in 22 portraits (National Portrait Gallery collection) * "The Jazz Age", lecture and concert by Chamber Domaine given on 6 November 2007 at Gresham College, including Walton's Façade (available for audio and video download). * Walton, Cello Concerto performed by Julian Lloyd Webber and the Academy of St Martin in the Fields conducted by Sir Neville Marriner * * Interview: Composer Sir William Walton, as remembered by his wife, Lady Susana Walton (by Paolo Petrocelli) * La musique de William Walton F. Howes Oxford University Pressbaskısı * Portrait of Walton par M. Kennedy Oxford University Press edisyonu. * William Walton: Il fascino di una voce fievole par P.Petrocelli aux éditions Rai-Eri, Nuova Rivista Musicale Italiana Vol. 1, 2008 * The Resonance of a Small Voice: William Walton and the Violin Concerto in England between 1900 and 1940 par. P.Petrocelli aux éditions Cambridge Scholars Publishing.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.