--}}

Washington

Washington, Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletlerinden birisidir. Eyalet, Amerika Birleşik Devletleri'nin Büyük Okyanus kıyısındaki eyaletlerinin en kuzeyde olanıdır. Eyalet, Seattle, Spokane gibi ABD'nin sayılı büyük şehirlerini barındırır.

Bu maddede ABD'nin eyaletlerinden Washington anlatılmaktadır. ABD'nin başkenti için bakınız: Washington

Washington Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletlerinden birisidir. Eyalet, Amerika Birleşik Devletleri'nin Büyük Okyanus kıyısındaki eyaletlerinin en kuzeyde olanıdır. Eyalet, Seattle, Spokane gibi ABD'nin sayılı büyük şehirlerini barındırır. Eyaletin kuzey sınırları Kanada'ya komşudur. Eyaletin genelinde sanayi gelişmiştir. En önemli sanayi kolu ise ormancılıktır. Bölgedeki dağlık alanlarda iğne yapraklı ormanlar hakimdir. Ancak nehirlerdeki vadilere inildikçe bitki örtüsünde küçük değişiklikler görülür. Seattle şehrinin Büyük Okyanus'ta liman oluşturduğu bölge, dünyanın en güvenilir limanlarından biridir.

İklim ve bitki örtüsü

Vaşington'da yıllık hava sıcaklıkları doğudan batıya değişkenlik göstermektedir. Batıdaki dağlık alanlar ve kıyılarda Okyanus iklimi hakimken, eyaletin doğusunda ise Karasal İklim görülmektedir. Eyaletin hemen hemen tümü iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Bölgedeki dağlık alanlarda hava yıl boyunca 10 derecenin altındadır. Ancak alt düzlüklerde hava ılımanlaşır ve yoğun yağış ve sis görülmeye başlar. Tarım yapmaya uygun alan miktarı, diğer komşu eyaletlere göre daha azdır.

Coğrafya

Bölgede büyük dağ sıraları yer almaktadır. Tüm Amerika kıtasının batısını çevreleyen dağ sıraları bu eyalette yer yer yerini yüksek zirvelere bırakmaktadır. Bölgede ABD'nin en uzun nehirlerinden Columbia Nehri yer almaktadır. Bu nehir çoğu yerde akaçlanarak ve başka nehirlerden kaynak alarak Büyük Okyanus'a dökülmektedir. Nehir boyunca ekonomik faaliyetler ve nüfus belirgin bir rol oynar.

Nüfus ve ekonomi

Eyalette nüfus büyük şehirlere toplanmıştır. Bölgede tarım ve hayvancılık, coğrafi yapı nedeniyle oldukça gerilerde olduğundan, bölgedeki köyler ya çok büyüktür ya da çok seyrektir. Seattle ve çevresinde kağıt, kereste, mobilya, deniz ürünleri, gemi sanayi gibi farklı iş alanları mevcuttur. Bölgede Microsoft'un bir kampüsü yer almaktadır. Bölgedeki en büyük 3 şehir Seattle, Spokane ve Tacoma'dır. En çok nüfusu olan şehirleri aşığaki gibidir.

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Washington koordinatları: 38.892091, -77.024055

Diğer anlamları

Washington

İngilizce Washington kelimesinin İspanyolca karşılığı.
npr. washington (m)

Washington

İngilizce Washington kelimesinin Fransızca karşılığı.
npr. washington (m)

Washington

İngilizce Washington kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. washington (n)

Washington

İngilizce Washington kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Washington D.C., capitale degli Stati Uniti; stato negli Stati Uniti nordoccidentali; cognome; George Washington (1732-1799), primo presidente degli Stati Uniti; Booker T. Washington (1856-1915), pedagogo statunitense

Washington

Fransızca Washington kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Washington, state in the northwestern United States; Washington D.C., capital of the United States; George Washington (1732-99), 1st president of the United States; Booker T. Washington (1856-1915), American educator, Wa.

Washington

Almanca Washington kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Washington D.C., capital of the United States; state in the northwestern United States; family name; George Washington (1732-1799), 1st president of the United States; Booker T. Washington (1856-1915), U.S. educator

Washington

İtalyanca Washington kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Washington D.C., capital of the United States; state in the northwestern United States

Washington

İspanyolca Washington kelimesinin İngilizce karşılığı.
abbr. wa
npr. washington

Washington

Flemenkçe Washington kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. washington

Washington

İngilizce Washington kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
npr. washington

Washington

Fransızca Washington kelimesinin Almanca karşılığı.
n. washington

Washington

Almanca Washington kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. washington (m)

Washington

Almanca Washington kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. washington (m)

Washington

İtalyanca Washington kelimesinin Almanca karşılığı.
n. washington

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Washington haritadaki konumu. ABD'nin başkenti

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.