--}}

Vulcanus

:``Bu madde Roma mitolojisi figürü ile ilgilidir. Terimin diğer kullanımları için, Vulcan (anlam ayrım) sayfasına bakınız.``

``Bu madde Roma mitolojisi figürü ile ilgilidir. Terimin diğer kullanımları için, Vulcan sayfasına bakınız.``
tarafından yapılmış olan, ``The Forge of Vulcan`` (``Vulcan`ın Demirci Ocağı``)] Vulcanus (ayrıca Vulcan veya Vulkan), Roma mitolojisinde Jüpiter`in ve Juno`nun oğlu, Maia ve Venüs`ün kocası ve Caeculus`un babasıdır. Ateşin ve yanardağların tanrısıdır, sanatın, silahların, demirin ve tanrılarla kahramanların zırhlarının üreticisidir. Yunan mitolojisinde Vulcan`ın karşılığı olan tanrı Hephaestus`dur. Ayrıca Roma mitolojisinde Mulciber ("yumuşatıcı") olarak ve Etrüsk mitolojisinde ise Sethlans olarak bilinir.

Vulcanus hakkında

Vulcanus`un demirci dükkanının Sicilya`da Etna Dağı`nın altında bulunduğu düşünülmektedir. Her yıl 23 Ağustos`ta gerçekleştirilen Vulcanalia festivalinde balıklar ve küçük hayvanlar ateşe atılırdı.

Vulcanus`un Roma Forumu`nda bulunan tapınağı ``Volcanal`` olarak adlandırılır, eski Roma Krallığı zamanında şehirle ilgili törenlerde önemli bir rol oynadığı görülmektedir.

Bugün, Birmingham, Alabama`da yer alan Vulcanus heykeli dünyanın en büyük dökme demir heykelidir.

Mitoloji`de Vulcanus

Ateşin gizlerini çalmaları nedeniyle Jüpiter insanlığı cezalandırmak istemiş ve diğer tanrılardan, insanlar için zehirli bir hediye olan Pandora`yı yapmalarını istemiştir.

Vulcanus`un güzel ve aptal Pandora`ya katkısı, onu balçıktan şekillendirmek ve ona biçim vermek olmuştur. Ayrıca Olympus Dağı`nda bulunan diğer tanrıların tahtlarını da yapmaktadır.

Kaynaklar

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Vulcanus
Vulcanus