--}}

Voyager 1

Voyager 1 uzay aracı, NASA tarafından fırlatıldığı 5 Eylül 1977'den bu yana hizmet vermeye devam eden 815 kiloluk bir insansız, dış Güneş Sistemi ve ötesi uzay sondasıdır. Jüpiter ve Satürn'ü ziyaret etmiş, bu gezegenlere ait uyduların detaylı fotoğraflarını elde eden ilk sonda olmuştur.right|thumb|Voyager 1|300px
Görev Karakteristiği
Organizasyon NASA
Görev tipi Fly-by
Uçuş Jupiter ve Satürn
Kalkış Tarihi 5 Eylül 1977
Kalkış Aracı Titan III Centaur Roket
NSSDC ID 1977-084A
Web Sitesi NASA "Voyager" website
Kütle 721.9 kg
Güç 420W


Voyager 1 uzay aracı NASA tarafından fırlatıldığı 5 Eylül 1977` den bu yana hizmet vermeye devam eden 815 kiloluk bir insansız, dış Güneş Sistemi ve ötesi uzay sondası dır. Jüpiter ve Satürn`ü ziyaret etmiş,bu gezegenlere ait uyduların detaylı fotoğraflarını elde eden ilk sonda olmuştur.

Güneş` ten ve Dünya` dan diğer uzaysondalarından daha hızlı bir şekilde ayrılmakta olan ``Voyager 1``, Yeryüzü` nden en uzakta bulunan insan yapımı nesnedir.New Horizons Dünya`dan ``Voyager 1 e oranla daha büyük bir hızla fırlatılmış olmasına rağmen, ``Voyager 1`` ` in yolu üzerinde yararlandığı kütle itiminden yararlanamayacağı için hiçbir zaman onu geçmeyi başaramayacaktır. 4 Nisan 2007 ye göre Voyager 15.18 terameter (9.4 milyar mil) Güneş üzerinde olup Heliosfere girmiş durumdadır.Neticede Heliosferi geçtiği zaman Voyager 1 fonksiyonlarını hala südürürse Alimler onun intersteller medium`daki (Astronomların, gaz ve tozun kapladığı ``intersteller space`` verdikleri isim) konumunun doğru ölçüsünü alacaklar.Bu masafeden Voyager 1 den sinyalin ``Jet İtici güç laboratuarı`` merkezine ulaşması 13 saat alır. Voyager 1 in birinci görevi Jupiter ve Satürn gezegenleri ve onların ortak ayları ve halkaları.Onun şimdiki görevi Güneş fasılası ve Güneş rüzgar partikül ölçümü ve intersteller medium.İki Voyager roketi de üç radyo izotop termoelektrik jeneratörler ile güçlendirilmiştir.Şimdi, Dünya ile olan haberleşmeyi en az 2020 yılına kadar tutacak gücü oluşturması bekleniyor.

Görev profiliAstronomi-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Voyager 1
Voyager 1