--}}

Voltaire

François Marie Arouet (21 Kasım 1694-30 Mayıs 1778) ünlü Fransız yazar ve filozof. Daha çok mahlası Voltaire olarak tanınmıştır. Fransız devrimi ve Aydınlanma hareketine büyük katkısı olmuştur.

François-Marie Arouet 21 Kasım, 169430 Mayıs, 1778 tarihleri arasında yaşamış, yazılarında kullandığı Voltaire takma adıyla tanınan Fransız bilim yazarı, deist (yaradancı) ve filozof.

Voltaire 21 Kasım 1694'te Paris'te doğdu. Asıl adı François-Marie Arouet'dir. Bir Cizvit okulunda okuyup hazcı yaşam felsefesini benimsedi burada. Daha sonraları ise zekası ve hoş sohbetliliğiyle Paris sosyetesinin gözdesi oldu.


1717'de ülkeyi yöneten Orléans dükünü hicveden bir yazı yazdığı için tutuklandı ve on bir ay Bastille'de yattı. Hapisten çıktıktan sonra Oedipe ve Henriade adlı trajedilerini yazarak büyük başarı kazandı. Dönemin en büyük trajedi yazarı olarak geçmeye başladığı sıralarda Voltaire ismini kullanmaya başladı.1726'da Rohan düküyle kavga etmesinin ardından beş ay Bastille'de kaldı, daha sonra İngiltere'ye sürüldü.

Burada dönemin ünlü isimleriyle tanıştı. Edebiyat akımlarıyla, bilimsel gelişmelerle ilgilendi. 1729'da Fransa'ya döndü. Döner dönmez yeni yatırımlar yaptı ve kendine bir servet edindi. Tarihe yöneldi, yeni bir türü deniyordu. Yayınladığı Felsefe Sözlüğü, Fransız siyasal rejimini eleştiriyordu. Yerleşik dinsel ve siyasal kurumları açıkça karşısına alıyordu. Bu yüzden yeniden tutuklama kararı çıktı. Bunun üzerine Voltaire, Chatelet markizinin yanına sığındı. Şatosunda edebiyat çalışmalarına ve tarih araştırmalarına devam etti.

Hayranı olduğu ve yazıştığı Prusya Veliahtı II. Friedrich tahta çıkınca, Fransız hükümeti onu yarı resmi bir görevle Berlin'e gönderdi. Voltaire yeniden yükselmişti, dostlarının yardımıyla Versailles'da tarih yazmanlığına getirildi. Yazdığı !Fanatizm veya Muhammet Peygamber' trajedisi bir oyundan sonra yasaklandı. Bu arada Fransa kralıyla arası açıldığı için Cenevre'ye yerleşti.

Yazılarıyla protestanları kızdırdı ve Rousseau ile arası açıldı. Diderot'nun 'Encyclopedie'sinin cildi için yazdığı Cenevre maddesi buradaki düşünürleri kızdırınca, Cenevre'de de kalamadı. Bundan sonra İsviçre-Fransa sınırında, biri İsviçre'de diğeri Fransa'da iki malikane alarak polis takibinden kurtulmaya çalıştı.

1778'de Paristen gelen daveti kabul etti ve Irene adlı oyunun provaları için Paris'e gitti. 30 Mart 1778 günü Fransız Akademisi'ne ve Comédie Française'e kabul edildi. Mayıs 1778'de öldü.

Haritası

Voltaire koordinatları: 48.0185580, -100.8444420

Diğer anlamları

Voltaire

İngilizce Voltaire kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Voltaire (filósofo y autor francés, 1694-1778)

Voltaire

İngilizce Voltaire kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Voltaire (1694-1778, de son vrai nom François Marie Arouet ), écrivain et philosophe français du XVIIIème siècle, personnage clef du "siècle des Lumières"

Voltaire

İngilizce Voltaire kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Voltaire (1694-1778, als Francois Marie Arouet geboren), französischer Schriftsteller und Philosoph des 18. jahrhundert

Voltaire

İngilizce Voltaire kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Voltaire (filosofo, drammaturgo, storico e compositore francese)

Voltaire

İngilizce Voltaire kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Voltaire (filosófico, dramaturgo e literário francês)

Voltaire

Fransızca Voltaire kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Voltaire, family name; (1694-1778, born Francois Marie Arouet) eighteenth century French writer and philosopher, central figure in the Enlightenment

Voltaire

Almanca Voltaire kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. voltaire

Voltaire

İngilizce Voltaire kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Voltaire (filosoof, Frans toneelschrijver)

Voltaire

Fransızca Voltaire kelimesinin Almanca karşılığı.
n. voltaire

Voltaire

Almanca Voltaire kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. voltaire (m)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Voltaire
Voltaire