--}}

Volga

Rusya ve Avrupa'nın en uzun ırmağı. Uzunluğu 3.694 kilometredir. Valday yaylasından çıkar, uzun bir yol ...

Avrupa’nın en uzun nehri. Rusya ve Avrupa'nın en uzun ırmağı. Uzunluğu 3.694 kilometredir. Valday yaylasından çıkar, uzun bir yol takip ederek ve gemilerin geçebileceği büyük bir su yolu meydana getirerek Hazar denizine dökülür. Uzunluğu takriben 3500 km olan Volga, Moskova ile Leningrad arasındaki Valday tepelerinden doğar. Deniz seviyesinden 28 m aşağıda olan Hazar Denizine dökülür. Valday tepelerinde bulunan birçok göl ve bataklıklardan gelen kaynak kollarının birleşmesiyle meydana gelen Volga, R’jev’den itibaren ulaşıma elverişli bir halde akar. Moskova Kanalıyla birleştiği yerden sonra genişliği 230 m’yi bulur. Bundan sonra nehirde düzenli bir ulaşım sağlanır. Volga’nın yatağı üzerinde beş adet baraj bulunur. Bu barajlardan Volgograd Baraj Gölündeki santral, dünyanın belli başlı hidroelektrik tesislerinden biridir.

Bundan sonra Don Nehrine 72 kilometre yaklaşır ve iki nehir arasında açılan bir kanal vasıtasıyla Azak ve Hazar denizleri arasında ulaşım sağlanır. Hazar denizine 50 km kala 200’den fazla kola ayrılarak Volga Deltası meydana gelir. Bu deltanın genişliği 100 km’den fazladır.

Volga Havzası, 1.360.000 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Aynı zamanda Rusya’nın nüfusunun büyük bölümü bu havzada yaşar. Bölge ulaşıma elverişlidir.

Volga kışın üç ayında donar. Bu zaman zarfında da nehirden karayolu olarak faydalanılır. Volga’nın kıyılarında Rusya’nın önemli limanları ve ticaret merkezleri yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri Stalingrad, Gorki, Kalinin, Kazan, Kuybişev ve Volgograd’dır. Ortaçağdan beri bir ticaret yolu olan Volga, bugün hala önemli bir ulaşım yoludur.

Haritası

Volga koordinatları: 42.804738, -91.541040

Diğer anlamları

Volga

İngilizce Volga kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Volga (río de Rusia)

Volga

İngilizce Volga kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Volga, fleuve de Russie, le plus long fleuve d'Europe

Volga

İngilizce Volga kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Wolga, Fluß in Rußland, größter Fluss Europas

Volga

İngilizce Volga kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Volga (fiume della Russia)

Volga

İngilizce Volga kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Volga, rio no oeste da Rússia, o rio mais longo na Europa

Volga

Fransızca Volga kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Volga, river in western Russia, longest river in Europe

Volga

İngilizce Volga kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Wolga (rivier in Rusland)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Volga
Volga